ayakdaki nasır nasıl geçer

padisah
Ayaktaki nasır nasıl geçer?

Nasır tedavisi; nasırın boyutu, derecesi gibi faktörlere göre değişkenlik gösterse de genellikle oldukça basittir. Kişiler evde nasır bakımı için çalışmalara başlamadan önce ayaklarında gördükleri oluşumun nasır olduğundan emin olmalıdır. Bazı durumlarda iltihaplı farklı deri hastalıkları nasır ile karıştırılabildiğinden cildiye uzmanından görüş almak bu noktada oldukça faydalı olacaktır. İltihaplı nasırlarda enfeksiyon, kanama ve akıntı ihtimali oldukça yüksektir ve tedavisi mutlaka hastane ortamında yapılmalıdır. Bu nasırlarda yara bakımı, iltihabın temizlenmesi ve antibiyotik tedavisi gibi seçenekler uygulanabilir. İltihapsız normal nasır türlerinde ponza taşı ile nasır yüzeyindeki ölü derinin temizlenmesi, nasır sökücü krem ve kalemler ile nasır bantlarından yararlanılarak evde tedavi uygulanabilir. Bu yöntemlerin birçoğu, nasır üzerinde birikmiş olan ölü derinin zamanla yok edilerek nasırın tedavi edilmesini hedefler. Fakat bu işlem yavaş yavaş yapılmalı ve canlı derinin zarar görmesi engellenmelidir.

1
padisah padisah
Nasır bantı, nasır kalemi ve nasır ilacı olarak tabir edilen ürünler hastalıklı bölgenin kazınmasına yol açan kimyasallar içerdiğinden bu bölgedeki ölü deriyi ortadan kaldırır. Nasır bantı seçilirken nasırın boyutuna uygun olanlar tercih edilmeli ve canlı derinin ilaçla temas etmemesi sağlanmalıdır. Bunlara ek olarak karbonat, aspirin, sirke ve limon ile de ayak nasırı için evde bakım tedavileri uygulanabilir. Fakat yapılacak yanlış bir uygulama nasırın zarar görmesine ve duyulan acı hissinin artmasına, nasırın boyutunun daha da ilerlemesine neden olabilir. Bu nedenle tüm bu yöntemlerinin hangisinin veya hangilerinin uygulanacağına cildiye uzmanı tarafından karar verilmelidir. Nasırın çok ilerlemiş ve derinleşmiş olduğu durumlarda cerrahi müdahaleler gerekebilir. Tedavi sonrası süreçte nasırın yeniden oluşmaması için gerekli bakımlar düzenli olarak yapılmalı, ayak sağlığına ve ölçüsüne uygun ayakkabı kullanımına özen gösterilmelidir. Eğer siz de ayak nasırına ne iyi gelir, nasır nasıl geçer gibi soruların cevaplarını arıyorsanız öncelikle bir cildiye uzmanına muayene olmalı, sonrasında doktorunuzun vereceği öneriler doğrultusunda tedavi sürecinize başlamalısınız.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x