baladur ağacının tıbbı özellik ve faydaları

padisah
baladur ağacının tıbbı özellik ve faydaları
kelebeksozluk.com/foto

Tıbbî Özellik ve Faydaları:
Bu bitkinin yemişleri kuş burnuna (hatta kalbe) benzer, iyisi siyah olanıdır. Meyvesi yarılsa ortasından bal gibi bir usare çıkar, buna Asel-i Belâdur denir. İçilme miktarı yarım dirhemdir (2 gr.). Çok dikkatli kullanılmalıdır. Zira zehirli ilâçlardandır.

Söylenilen miktardan fazla alınmamalıdır, fazla alınınca ağızda bir yanık, mide ve bağırsaklarda sancılar ve cinnet nöbetleri yapar. Bu zehire karşı hemen inek sütü ayranı, arpa suyu ve bademyağı, ayva çekirdeği ve kar suyu içmelidir. Minhâc sahibi ise, bütün bunları tuzlu suda karıştırıp kullanmalıdır, der. Belâdur balı, usaresi macun yapmada kullanılır. Balı böyle yapılır: Belâdurun başını koparıp bir kıskaç ile iyice sıkmalıdır ki usaresi çıksın. Bundan sonra kaynamış inek yağı ve ceviz yağı ile karıştırarak macunlara katılır. Belâdur tütsüsüne oturanda basur memeleri kurur.

Usaresi saçkırana sürülse hemen kıl çıkarır. Bedeli 5 vezni kadar fındık içidir ve 1/4'i kadar belesan (Belesan yağı) ve altıda biri kadar da neft (çamdan çıkan) yağıdır. (Beyaz neft).Sinir bozukluklarına, unutkanlığa, felce ve lakve (felç) ye çok faydalıdır.

Akıl ve hafızayı kuvvetlendirdiği gibi dimağda olan soğuk ve sıcaktan mütevellit bütün hastalıklara iyi gelir.Kanı yakıcıdır.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x