kruvasana

padisah
kruvasana
kelebeksozluk.com/foto

Kruvasan, Türkçe "ay çöreği, hilal açması" anlamına gelen Avusturya kökenli, hilal şeklinde olan bir yiyecektir. Kat kattır. Sadece tereyağıyla yapıldığı için açma ile farkı büyüktür. Genellikle yanında kahve ile yenilir.

kruvasana tarifi

padisah
kruvasana tarifi
kelebeksozluk.com/foto

Malzemeler3 adet
milföy hamuru
3 yemek kaşığı
çikolata kreması
1 adet
yumurt sarısı
(üzeri için)
Nasıl Yapılır?
Milföy hamurlarımız hafif eridikten sonra üçgen şekilde kesiyoruz.

Daha sonra malzeme koyacağımız iç tarafın uçlarını ortadan az olacak şekilde çizik atıyoruz.
Milföy hamurumuza çikolatalarımızı sürüyoruz.
Rulo şekilde sarıyoruz.
Üstlerine yumurta sarımızı sürüp önceden ısıttığımız 180 derecelik fırında 20 dakika pişiriyoruz. Afiyet olsun...

ponçik

padisah
ponçik
kelebeksozluk.com/foto

Ponçik, pişiye benzeyen bir çeşit tatlıdır. İçine sarı veya kakaolu krema ya da reçel konulabilir. Polonya'nın geleneksel mutfağında yer alır. Rusya ve Ukrayna'da da yapılan çeşitleri vardır.
Anavatanı: Polonya

elmalı turta

padisah
elmalı turta
kelebeksozluk.com/foto

Elmalı turta dünyada en popüler turtalardan biridir. Bir elmalı turtanın asıl unsuru elma ve hamurdur. Bunun üstüne ara sıra krema ya da dondurma koyulur veya çedar peyniri yanında servis edilmektedir. Elmalı turta genellikle "à la Mode" tarzında servis edilir.
Anavatanı: İngiltere

kaynamış su

padisah
Kaynamış Su Arınmış mıdır?

Su, canlıların temel ihtiyaçlarından biridir ve suyun güvenilirliği her zaman merak ettiğimiz konular arasındadır. Çoğu zaman suyun kaynatılarak tüm bakterilerden arındırıldığı inancına kapılırız oysaki kaynamış su yalnızca bakterileri yok eder. Nitrat, ağır metaller gibi çoğu kirletici madde kaynatılarak sudan ayrılamaz. Bazı durumlarda kaynatma işlemi suyu azalttığı için kirletici maddelerin konsantrasyonunu arttırabilir.
Ancak temiz ve güvenli suya ulaşma imkanı bulunmuyorsa suları kullanmadan önce kaynatıp soğutmak, sudaki mikropları etkisiz hale getirilmek için kullanılan bir yöntemdir.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x