çakmak dolması

padisah
çakmak dolması
kelebeksozluk.com/foto

Çakmak Dolması Malzemeler:Yarım kilo kaburga kıyması 4 tane  patlıcan 1 küçük bardak kırık buğday 2 soğan 7 dolu büyük kaşık domates  rendesi 2 dolu büyük kaşık tereyağı 2 büyük kaşık domates salçası 1 dolu kaşık  biber salçasıkarabiber.tuz 5 dolu büyük kaşık yoğurt 3 iri tane  sarımsakÇakmak Dolması Yapılışı:

Çakmak Dolmasına başlarken alaca soyulan patlıcanlar parmak kalınlıkta kesilir. Her parça yarıya kadar kesilecek şekilde olacak ve tuzlu su içine alınır. Onun acısı giderken içi hazırlıyoruz. kaburga kıyması,salçalar, soğan, karabiber, kırık buğday  derin bir kap içinde iyice karılıp yoğurulur. Tencerede yap salça ile kavrulur. Yarım kesilen aralara iç malzemeden eklenip patlıcanlar sıkıca tencereye dizilir. Üzerine domates rendesi ve sıcak su dökülüp kısık ateşte pişirilir. Sarımsaklı yoğurt hazırlanıp üzerine dökülerek Çakmak Dolması servis edilir.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x