cemal kuru

padisah
cemal kuru
kelebeksozluk.com/foto

Şair, müzisyen. 1952, Küpdüşen Köyü / Fatsa / Ordu doğumlu. İlkokulu Fatsa'da okuduktan sonra ailesiyle birlikte Samsun / Terme / Hüseyinmescit Köyü'ne yerleşti.  Samsun'da ortaokula başladıysa da maddi olanaksızlıklar nedeniyle okulu bırakıp terzi çırağı oldu. O günlerden itibaren eline geçen parayla yerli ve yabancı plaklar alıp koleksiyon yapmaya başladı. Bir yandan terzilik yaparken ya da sonra konfeksiyon işçisi olarak çalışırken, bir yandan da Samsun Halk Eğitim Merkezi'nde halk müziği kurslarına devam etti. 1981 yılında Ankara'da yapılan “Altın Mikrofon Ses Yarışması”nda ikinci olduktan sonra, 1984 yılında Samsun Fuarı'nda Türk Halk Müziği sanatçısı olarak sahneye çıkmaya başladı.

Cemal Kuru, bu tarihlerde geçirdiği bunalımlı bir dönemden sonra İslamî bir hayat tarzını seçerek,  artık sadece ilahi türünde eserler yazıp bestelemeye ve okumaya başladı. Samsun'da bir terzi dükkânı açtı ve plak biriktirmeye devam ederek, yirmi binden fazla bir plak koleksiyonu sahip oldu ve sonra bu koleksiyonu “Radyo 7” arşivine kazandırdı. 2003 yılında “Kanal 7” televizyonunda yapımcı olarak çalışmaya başladı ve buradan emekli oldu.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x