ipek böceği tohumu nerden bulunur

padisah
ipek böceği tohumu nerden bulunur
kelebeksozluk.com/foto

İpekböceği yetiştiriciliği yapmak istediğinizde size ipek böceği tohumları lazım olacak. Bu tohumları Türkiye'de temin edebileceğiniz tek yer KOZABİRLİK. KOZABİRLİK, hayvancılığı yaymak ve desteklemek adlı programlar kapsamında girişimcilere ipekböceği tohumlarını ücretsiz olarak veriyor.

Siz de eğer tohum almak isterseniz, bulunduğunuz bölgeye göre başvuru zamanlarını takip etmeli ve başvurunuzu yapmalısınız. Başvuru süreleri, Akdeniz ve Ege'de mart ayı sonuna kadar yapılabilirken, diğer bölgelerde nisan ayı sonuna kadar yapılabilmekte.

Peki tohum başvurusu nereye yapılır? Başvurular, doğrudan Kozabirlik'e yapılabildiği gibi, Kozabirlik kooperatiflerine ve il ilçe tarım müdürlüklerine de yapılabilmektedir.

Başvurular sonrasında ipek böceği tohumu verilmesi kabul edilirse, eğer bölgenizde üretim çoksa size böcek halinde tohumlar verilebilir. Eğer bölgenizde üretim azsa, tohum halinde bir kuru içerisinde verilebilir.

Size verilen tohum kutularını zarar vermeden taşımalısınız. Peki tohum kutularını nasıl taşımalısınız?

Tohum kutularını taşımaktan kastım içerisinde bulunan tohum ya da böceklerin yaşaması için gerekli ortamı yaratmak.

Bu tohumları, sıcak ortamdan uzak tutmanız gerekiyor. Doğrudan güneş ışığı almasını ve havasız kalmasını da engellemelisiniz. Gece gündüz farketmeksizin hava sıcaklığı ortalama 25 derecelerde olmalı.

1.haftadan  itibaren günde yaklaşık 15-16 saat ışık gösterilmelidir. Nem oranı ise %80-85 oranlarında olmalı.

Gerekli ortamı sağladıktan sonra tohumların bulunduğu kutunun üzerine tül veya benzeri bir şey kapatılmaı ve böceklerin tamamı çıkana kadar beklenmeli. Hepsi çıktıktan sonra beslenme işlemine başlanmalıdır.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x