ipek böceği yetişdirme

padisah
ipek böceği yetişdirme
kelebeksozluk.com/foto

İpek böceği yetiştiriciliği yapmaya karar verdiğinizde öncelikle bazı hazırlıkları yapmanız gerekiyor. Çünkü yetiştirme işleminin sağlıklı ve verimli şekilde gerçekleşmesini istersiniz. Peki ne gibi hazırlıklar yapmalısınız?

Öncelikli olarak ipek böceklerinin yetiştirileceği ortamı hazırlamalısınız. Yer belirledikten sonra böcekleri getirmeden 1 hafta önce dezenfekte etmelisiniz. Dezenfeksiyonda formaldehit adlı madde kullanılması gerekiyor. Ayrıca böceklerin yetişeceği ortamın duvarlarını kireçle temizlemelisiniz. Yani üretimde kullanılacak tüm malzemelerin temizlenmesi gerekiyor. Temizlik işlemlerinde tehlikeli durumlara karşı korunmalı, maske gibi araç gereçler kullanmalısınız.Gerekli temizlik işlemleri yapıldıktan sonra 24 saat boyunca ortamın kapalı olması gerekiyor. 24 saatten sonra ortam yeterli seviyede havalandırılmalı.İpek böceklerinin yetişme ortamında farklı hayvanların olmaması gerekiyor. Onun için ortamda delik vs. bulunuyorsa oraları kapatmalısınız. Böylece fare, kuş gibi canlılar buraya giremez.Ortamın sıcaklığı, yetiştiricilik açısından çok önemli. Genel olarak ortalama 25 santigrat derece sıcaklığın olması gerekiyor. Bu yüzden gerekli sıcaklığı sağlayacak teçhizatları hazırlamalısınız.

Gerekli ortamı hazırladıktan sonra ipek böceği tohumu bulmalısınız.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x