ipek böceği yumurta ve gelişimi

padisah
ipek böceği yumurta ve gelişimi
kelebeksozluk.com/foto

İpek Böceği Yumurtası ve Gelişimi

İpek böceği yumurtası kuluçka döneminden sonra ortaya yumurtadan çıkar ve beslenmeye başlayabilir. Uygun ikli ve hava şartlarına bağlı olarak 4 kez deri değiştirirler. İpek böceği yumurtası larva aşamasında oldukça iştahlıdır. Sürekli olarak taze dut yaprağı yerler.

Böylelikle ipek böceği ne yer sorusu da cevaplanmış oluyor. İpek böcekleri bir sonraki deri değişimine kadar iyi beslenmek zorundadır. Deri değiştirmeye geçtiklerinde yemek yemeyi bırakırlar. Dinlenmeye geçerler ve ipeğimsi sıvılar salgılamaya başlarlar.

İpek böceği kozası ise tırtıl aşamasında iki dal arasına kendini bağlayacak şekilde hareket alanı oluşturan ipek böceğinin burada gidip gelerek ipek salgılaması şeklinde oluşur. İpek böceği kozası 2-4 gün arasında biter.

Koza örme işleminden sonra kozalar toplanarak ipek üretimi için hazır hale getirilebilir. İpek böcekleri daha sonra metamorfoza uğrayarak kelebek haline dönüşür.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x