ipek böceğinin bakımı

padisah
ipek böceğinin bakımı
kelebeksozluk.com/foto

İpek Böceklerinin Bakım ve Beslenmesi

İpek böceği yetiştiriciliği konusunda belki de en kritik nokta bakım ve beslenmesidir. Temin edilen ipek böcekleri doğru şartlarda bakılıp beslenmezse verim elde etmek oldukça zordur. Bu yüzden de yapılması gerekenleri adım adım giderek dikkatli bir şekilde uygulamak gerekir.

İpek böcekçiliği konusunda kendinizi yetersiz görüyorsanız aşağıdaki başlıkları okuyup kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. İpek böceği nasıl yetiştirilir nelere dikkat edilir gelin birlikte bakalım.
İpek Böceklerini Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İpek böcekleri, yaşlarına göre yaşama alanı, ısı, nem ve yem isterler. Tüm bu şartları doğru şekilde öğrenmeli ve ona göre ortamı ayarlamanız gerekir. Aksi halde verimi düşürebilirsiniz. Tüm yaşlara göre gereklilikleri aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Yaş Yer (metrekare)Isı ( OC  )Nem ( % )Yem Boyutu ( cm2 )Temizlik İşlemi 11,5 26-28 80-85 1 1 2 3 26-28 80-85 3 1 3 6 24-26 75-80 3 14 15 23-24 70-75 Yaprak yiyebilir 2 5 25 23-24 70-75 Dal yiyebilir 5

İpek Böceğinin Fizyolojik ve Morfolojik Özellikleriİpek böcekleri tohumdan yani yumurtadan böcek haline geçerken metamorfoz geçirirler.İpek böceği yumurtaları çok çok küçüktür. Yaklaşık olarak 1500-2000 yumurta, 1 grama tekabül eder.Yumurta renkleri ırklara göre değişmektedir. Mesela sarı koza üreten böceklerin yumurtaları yeşilimsi olurken, beyaz koza meydana getiren böceklerin yumurtaları sarımsı olmaktadır.Yeni meydana gelen larvalar, siyahımsı renktedir. Bu larvaların başları büyük olurken, kıl yumağı halinde meydana gelirler.Meydana gelen larvalar büyümeye başladıkça rengi açılır.
Meydana gelen larvaların 3 adet bölümü vardır. Bu bölümler; baş, karın ve göğüs.

Baş:
Başta bir kafatası kemiği bulunur. Bu kemiğe bağlı olarak 6 segment bulunmaktadır.Baş bölümünde genel olarak 6 çift göz bulunur. Ayrıca 1 çift anten de vardır.Böceklerin alt çeneleri gelişmiş durumdadır.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x