kamkat evde yetişirmi

padisah
kamkat evde yetişirmi
kelebeksozluk.com/foto

Kumkuat bitkisini evde yetiştirmeye karar verdiğinizde aklınıza takılacak ilk soru tabii ki "Kumkuat nereden bulunur?" olacak. Kumkuat fidanını temin edebilmek için çiçekçilere gidebilir, semt pazarlarında hizmet veren çiçekçilere danışabilir ya da yapı marketlerin çiçek reyonlarında bulabilirsiniz.
Çekirdekten yetiştirmeyi düşünenler için baştan uyarmış olalım, eğer bir an önce meyvesine kavuşmak istiyorsanız çekirdekten yetiştirmek pek de doğru bir tercih olmayacaktır. Zira çekirdeği toprakla buluşturduktan sonra sağlıklı bir kumkuat fidanı yetiştirmek için en az 20-24 ay boyunca, yani neredeyse 1,5-2 yıl gibi bir süre sabırla bakımını üstlenmelisiniz.
O yüzden biz doğrudan kumkuat fidanı nasıl yetiştirilir, kumkuat bitkisinin bakımı nasıl olur bunu anlatacağız diyor ve kumkuat fidanını edindikten sonra neler yapmanız gerekiyor ona geçiyoruz.
1
padisah padisah
Her bitkide olduğu gibi kumkuat bitkisini de evde yetiştirmek için bilmeniz gereken diğer bir önemli konu saksı ve toprak seçimi. Kumkuat fidanını aldıktan sonra, o an içinde bulunduğu toprakla birlikte torf adı verilen organik topraktan eklemeli, bitki köklerinin daha çok beslenebileceği bir toprak oluşturmalısınız.
Saksıya yerleştirirken kumkuatın kendi toprağının %75, torfun da yaklaşık %25 oranlarında olması etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır.
Nasıl bir saksı seçmeniz gerektiğine gelince, evde, saksı içinde kumkuat yetiştirmek için alacağınız saksının kalın toprak bir saksı olduğundan, tabanında delikler bulunduğundan emin olmalısınız. Neden mi? Çünkü gün ışığını seven kumkuatın köklerini aşırı sıcaktan yanma ya da büyüyüp gelişememe gibi durumlardan ancak kalın bir toprak saksıyla önleyebilirsiniz.
Bitkiyi bir kez saksıya yerleştirdikten sonra sık sık toprak değişimi yapmanızsa önerilmiyor. Yılda bir kez, mümkünse nisan-mayıs ayları içinde toprak değişimi yapmanız yeterli olacaktır, aklınızda bulunsun.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x