kırıkda ilk yardım

padisah
İLKYARDIM
Öncelikle hastayı genel olarak solunum ve dolaşım bulguları yönünden değerlendirin. Eğer hastada solunum ve dolaşım yoksa öncelikle kalp masajı ve suni solunumla var olan duruma yardım edin. Eğer solunum ve dolaşım mevcutsa diğer basamağa geçin.

İlkyardımı kaza yerinde yapın. Hastayı başka yere taşımayın.
112 Ambulansı arayarak çağırın.
Yaralanma bölgesinde herhangi bir takı varsa çıkarın.
Açık kırıklarda yara yerini temiz bir örtüyle örtün ve kanamayı kontrol etmek için basınç uygulayın. Ciltten dışarı çıkan kemik uçları üzerine direk basınç uygulamayın. Dışarı çıkmış kemik uçlarını yerine getirmeye çalışmayın. Açık yara üzerine koyduğunuz temiz örtü veya tampon üzerinden nazik hareketlerle bandaj yapın. Bandajınız kanamayı durduracak, dolaşımı bozmayacak kadar sıkı olmalıdır. Her 10 dakikada bir bandaj üzerinden dolaşımı kontrol edin. Morarma ya da kanama olup olmadığına bakın.
Kırık bölgesini alt ve üst kısmından hareketsiz hale getirin. Kırılan bölgeyi vücudun sağlam bölgesine sabitleyin (kol kırıklarında vücuda, bacak kırıklarında ise sağlam bacağa gibi).
Hasta tehlikede olmadıkça yaralanma bölgesini desteklemeden hareket ettirmeyin.
Hastaya herhangi bir şey yedirip, içirmeyin.
Tüm kırıklar profesyonel yardım gerektirir.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x