melike hatun kimdir

padisah
melike hatun kimdir
kelebeksozluk.com/foto

MELİKE HATUN KİMDİR?
Kelime olarak Melike; kadın hükümdar ve hükümdar zevcesi gibi anlamlara gelmektedir. Biz de bu noktadan hareket ederek, Melike Hatun'un bir kadın hükümdar mı, yoksa bir hükümdar zevcesi mi olduğu konusunda, arşivlerde yaptığımız araştırmalar sonucunda geniş bir bilgiye rastlayamadık. Ancak Selçuklu döneminde Ankara' da yaşayan ve Ankara' lı olan bir Melike Hatun' un bulunduğunu, Sultan I. Murad dönemine ait (1360 -1389) resmi kayıtlardan öğrenmiş bulunuyoruz.

Daha sonra Tapu Kadastro, Vakıflar ve Başbakanlık arşivlerinde yaptığımız araştırmalar sonucunda, bu Melike Hatun' un mezarının Ankara' da Hacıdoğan (Doğanbey) mahallesinde olduğunu tesbit ettik. Mezarının da kendisi tarafından vakıf olarak bıraktığı bahçesi içerisinde olduğunu öğrendik. Bu mezar önceleri yıkık bir durumda iken, son zamanlarda bazı hayır sahipleri tarafından yeniden yaptırılmak istenmiş ve mezarının baş taşı kabrin içerisinden çıkartılarak baş tarafına dikilmiştir.

22-Tapu Kadastro Genel Md. Defter-i Evkâf-ı Livâ-i Ankara, nr. 558, vr. 76*.
23-TKGM. nr. 558, vr. 3(f.
24-TKGM. 558, vr. 5°; Vakıflar Arşivi, nr. 224 (2/1), sıra. 937-938.

Hürriyet'te yer alan bilgilere göre; Melike Hatun, halk arasında 'Sultan Hatun' olarak bilinir. En eski tahrir defteri kayıtlarına göre Melike Hatun 14. yüzyılda yaşamıştır. Kendisi de aslen Ankaralı olan Melike Hatun'un kabri taşçılar sokakta şahsına ait vakıf bahçesinde bulunmaktadır. Varlıklı bir aileden gelen ve bir tasavvuf ehli olan Melike Hatun, Ankara'da birçok eser yaptırmıştır.

MELİKE HATUN CAMİSİ NEREDE?
Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Melike Hatun halk arasında Sultan Hatun olarak da bilinir, 14. yüzyılda yaşamıştır. Bu caminin inşasında emeği geçen tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum, Allah kendilerinden razı olsun. Bu eserin Ankara'nın sembollerinden biri olacağına inanıyorum. Melike Hatun'a vefa borcumuzu da bir nebze ödemiş olacağız. Ayette mescitlere sahip çıkmamız onları ihya etmemiz gerektiği emrediliyor.” dedi.

Ankara Ulus Erbakan Meydanı'nda yer alan Melike Hatun Camisi 27 Ekim tarihinde ibadete açıldı.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x