suat sayın

padisah
Suat Sayın, bestekâr, güftekâr ve ses sanatçısı.
Doğum tarihi: 1932, Fatih
Ölüm tarihi ve yeri: 7 Aralık 2006, Fatih
Defnedildiği yer: Zincirlikuyu Mezarlığı, İstanbul
Etkin yıllar: 1958-2006
Albümler: İntizar, Sevemez Kimse Seni, Mazideki Sevdiklerim, Türk Sanat Müziği Klasikleri

ilyas bazna

padisah
ilyas bazna
kelebeksozluk.com/foto

Elyesa veya İlyas Bazna, II. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası hesabına çalışmış ve Cicero kod adıyla tanınan Arnavut asıllı Türk casustur.
Doğum tarihi: 28 Temmuz 1904, Priştine
Ölüm tarihi ve yeri: 21 Aralık 1970, Münih, Almanya
Kod ad(ları): Çiçero
Defnedildiği yer: Cemetery at Perlacher Forst, Münih, Almanya
Hizmet yılları: Ekim 1943-Şubat 1944
Kitaplar: I was Cicero: In Collaboration with Hans Nogly

arı sokmalarına dikkat

mertali
Yeni normal süreci vatandaşların yeşil alanları daha fazla tercih etmesine sebep oldu. Tatil ve piknik yapanların keyfini bozan böcek ve arı sokmalarının hayati önem taşıdığını dile getiren Altınbaş Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Özlem Karagöl, “Bahçede karşılaştığımız tehlikelerin en ölümcül olanı arı sokmaları. Arı sokmalarında belirtiler bizim için çok önemli ve belirtilerini iyi takip etmek gerekiyor. Biz her zaman koruyucu tedavi diyoruz çünkü önlem almamız her zaman daha önemli. Bunun için kıyafetlerimize dikkat etmeli ve yanımızda muhakkak buz kalıbı taşımalıyız” ifadelerini kullandı.

cava kaplanı

padisah
cava kaplanı
kelebeksozluk.com/foto

Cava kaplanı, Endonezya'nın Cava Adası'nda bulunan bir kaplan alt türüydü. 1980'lerde izinsiz avlanma ve yaşam alanlarının tahribatı sonucu nesillerinin devamlılığını sağlayamadılar. 1950'lerde önlem alındığında vahşi ortamda sadece 25 birey kalmıştı.
Bilimsel adı: Panthera tigris sondaica
Üst sınıf: Kaplan
Takson Basamağı: Alt tür
Sıralama: Etçiller

soner arıca

padisah
Soner Arıca, Türk pop müzik şarkıcısı, müzisyen, tiyatro oyuncusu, müzik yapımcısı ve prodüktör. Soner Arıca, Aslen Fatsa, Orduludur. 7 çocuklu bir ailenin son üyesi olarak dünyaya gelen Soner Arıca, ilkokulu Fatsa'da, Sakarya ve Dumlupınar İlkokulları'nda okudu.
Doğum tarihi: 5 Şubat 1966 (54 yıl yaşında), Fatsa
Tür: Pop
Çalıştığı müzik şirketi: İdobay Müzik
Kardeşleri: Levent İnanır, Erdoğan Arıca

hülya avşar

padisah
Hülya Avşar, Kürt asıllı Türk oyuncu, şarkıcı ve sunucu.
Doğum tarihi: 10 Ekim 1963 (56 yıl yaşında), Edremit
Boy: 1,63 m
Eş: Kaya Çilingiroğlu (e. 1997–2005), Mehmet Tecirli (e. 1982–1983)
Çocuklar: Zehra Çilingiroğlu
Kardeşleri: Helin Avşar, Leyla Avşar

boğa burcu

padisah
boğa burcu
kelebeksozluk.com/foto

Canlı, hareketli yaşam dolu bir burç olan boğa burcu çiçek seçiminde de rengarenk lalelere karşı koyamaz. Boğa burcu insanlarının lalelere olan ilgisini evlerine ya da ofislerine gittiğinizde canlısına bakma imkanları yoksa bile bir figür, bir obje ya da bir tablo olarak görmeniz mümkün. Özellikle bahçesi olduğunu bildiğiniz bir boğa burcu insanına hiç düşünmeden çeşit çeşit renkte lale soğanı alarak onu bir çocuk kadar sevindirebilirsiniz.

kim jong un kimdir

polyanna4
Kim Jong un, d. 8 Ocak 1983 veya 1984), 2011'den bu yana Kuzey Kore Yüce Lideri ve 2012'den beri Kore İşçi Partisi Başkanı olan Kuzey Koreli bir siyasetçidir. Kim, Ko Yong-hui (1952–2004) ve 1994'ten 2011'e ülkenin ikinci lideri olan Kim Jong-il'in (1941–2011) ikinci çocuğudur.1948'den 1994'e kadar Kuzey Kore'nin kurucusu ve ilk lideri olan Kim İl-sung'un torunudur. Kim, ülkenin kuruluşundan sonra dünyaya gelen ilk Kuzey Kore lideri ve aynı zamanda dünyadaki en genç ikinci hükûmet başkanıdır.

ünlü zazalar

padisah
ünlü zazalar
kelebeksozluk.com/foto

ÜNLÜ ZAZALAR
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, işadamı Abdullah Kiğılı, sanatçılar Yılmaz Güney, Mahsun Kırmızıgül, Servet Kocakaya, Necati Şaşmaz, Fatih Kısaparmak, Ceylan, Alişan, Seher Dilovan'ın Zaza olduğu biliniyor.

hayri şahin

padisah
Doğum tarihi: 1948 (72 yıl yaşında), Döğüşbelen
Albümler: Acı Izdırap, Kul Feryadı, Gitti Gidiyor, Azat Mektubu, Gün Değil Ay Değil, Neler Oldu, Diğer
Çalıştığı müzik şirketleri: Uzelli Kaset San., Ati Müz. Ses.

ayva komposto yapılışı

padisah
ayva komposto yapılışı
kelebeksozluk.com/foto

Nasıl Yapılır?
Uç kısımlarını alıp dört eşit parçaya böldüğünüz ayvaların çekirdekli kısımlarını temizleyin.
Kabuklarını soyduğunuz ayvaları küçük küpler halinde doğradıktan sonra tencereye alın. Toz şeker ilavesiyle karıştırın.
Karanfil, çubuk tarçın ve yıldız anason sonrasında içme suyu ekleyip ocağa alın. Şeker taneleri eriyene kadar orta ateşte, karıştırarak pişirin.
Kaynamaya başlayan kompostoyu kısık ateşte ayva küpleri yumuşayana kadar pişirmeye devam edin.
Ocaktan alıp içerisine kattığınız kök baharatları dışarı çıkardığınız kompostoyu, ılık ya da soğuk olarak sevdiklerinizle paylaşın.

prens william

padisah
William Arthur Philip Louis, İngiliz kraliyet ailesi mensubu, Cambridge dükü, Galler Prensi Charles ve Galler Prensesi Diana'ın büyük oğlu.
Doğum tarihi: 21 Haziran 1982 (37 yıl yaşında), St Mary's Hospital, Londra, Birleşik Krallık
Boy: 1,91 m
Eş: Kate Middleton (e. 2011)
Dini: İngiltere Kilisesi
Çocuklar: George, Charlotte, Louis
Eğitim: Defence Helicopter Flying School (2010),

bit

padisah
Bit yaklaşık olarak Phthiraptera takımından, 5.000 türü bulunan kanatsız böceklerdir. Bitler tek delikliler, pangolinler, yarasalar ve memeli deniz hayvanları dışındaki her tür kuşlar ve memelilerde yaşayabilen sıcakkanlı zorunlu parazitlerdir. Bitler tifüs gibi hastalıkların taşıyıcısıdırlar. Vikipedi
Bilimsel adı: Phthiraptera
Üst sınıf: Exopterygota
Takson Basamağı: Takım
Uzunluk: Baş Biti: 0,25 – 0,3 cm, Columbicola extinctus: 0,22 – 0,25 cm

garkat ağacı

padisah
Yahudilerin korktuğu ve hiç kimsenin bilmesini istemedikleri hadisi şerif. Müslümanlarla yahudiler harb etmedikçe kıyamet kopmayacaktır. O harpte müslümanlar ( galip gelecek ) yahudileri öldürecekler öyleki yahudi taşın ve ağacın arkasına saklanacak da, taş ve ağaç , Ey müslüman 'Ey Allah'ın kulu, şu arkamdaki yahudidir, hemen gelde öldür onu!' diye haber verecektir sadece Garkat ağacı müstesna çünkü o yahudilerin ağaçlarındandır ( Müslim,Fiten, 82)

mehmet okur

padisah
Mehmet Okur, Türk millî eski basketbolcudur. 8 Kasım 2012 tarihinde basketbolu bıraktığını açıklamıştır.
Doğum tarihi: 26 Mayıs 1979 (40 yıl yaşında), Yalova
Boy: 2,11 m
Eş: Yeliz Çalışkan (e. 2004)
Maaş: 10,89 milyon USD (2012)
NBA seçmesi: 2001
Çocuklar: Melisa Okur, Yiğit Mehmet Okur

ardahan

padisah
Ardahan, Türkiye'nin kuzeydoğu kısmında, Gürcistan sınırı yakında yer alan bir kenttir. 1992'den bu yana Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz sınırında Kafkaslar üzerinde kurulmuş olan Ardahan ilinin merkezidir. 2012 yılı itibarıyla 19.075 olan nüfusuyla Türkiye'deki en küçük il merkezidir

ramazanın fazileti

padisah
Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.
Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.
Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.
Kur'an-ı kerim, Ramazanda indi. Kadir gecesi, bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.
İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.
Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince, (Zehebez-zama' vebtellet-il uruk ve sebet-el-ecr inşaallahü teâlâ) duasını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak önemli sünnettir.
Bu ayda, her gece, Cehenneme girmesi gereken, binlerce Müslüman affolur, azat olur. Bu ayda, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır. Allahü teâlâ, bu mübarek ayda Onun şanına yakışacak, kulluk yapmayı ve Rabbimizin razı olduğu, beğendiği yolda bulunmayı, hepimize nasip eylesin! Âmin

ilhan tok

padisah
İlhan Tok'un Hayatı
İlhan Tok, 1937 yılında Düzce'de doğdu. Hafız Hilmi Ak'tan hafızlık eğitimi aldı. Eğitimin ardından Tahir KARAGÖZ Hoca efendi ile musiki üzerine çalışmalar yapmıştır. İstanbul Üsküdar'da müezzin olarak göreve başlayan İlhan Tok 25 yıllık hizmetini Üsküdar Yeni Cami İmam Hatibi olarak tamamlamıştır.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x