tılsımlı ğömlek

padisah
Kitapta verilen bilgilere göre Kanuni Sultan Süleyman'ın Mohaç Meydan Muharebesi'ne veya birçok savaşa giderken zırhının altına giydiği üzerinde belirli sayılarda Fetih suresinin ve başka surelerin yazılı olduğu tılsımlı/şifalı gömlekler, Osmanlı İmparatorluğu'nun ulaştığı o muazzam başarının, aslında sadece çalışma ve gayretle gerçekleşemeyeceğini, aynı zamanda Allah'ın izniyle olabileceğini düşündükleri ve O'nun rızasıyla hareket ederlerse bu sırra mazhar olabileceklerini çok iyi bildiklerinin güzel bir örneğini teşkil ediyor.

Birçok Osmanlı padişahının, saray erkânı, belki de devlet adamının günlük yaşantılarında veya savaşlara gitmeden önce giysilerinin içine giydiği üzerinde herhangi bir kötülükten, nazardan, hastalıklardan korunmak için ayetler, dualar bulunan gömlekler yüzyıllar boyu Topkapı Sarayı Padişah Elbiseleri Bölümü'nde duruyordu. Uzun yıllar bu bölümde çalışan ve bu alanda birçok çalışmaya imza atan Doç. Dr. Hülya Tezcan bu konudaki çalışmalarını kitaplaştırdı.

Doç Dr. Hülya Tezcan, Timaş Yayınları,Tarih Kitaplığı Görsel Tarih dizisinde yayımlanan "Tılsımlı Gömlekler" adlı kitabında; Topkapı Sarayı, Padişah Elbiseleri Koleksiyonu'nda bulunan seksen yedi adet tılsımlı gömlek, bir takma yaka, beş takke, on yazılı örtü hem kullanılan kumaşın cinsi, yazılan yazının nitelikleri açısından incelenmiş hem de bu gömlek, takke, örtü vs.'nin üzerlerinde hangi ayetlerin ne kadar yazıldığına dair bir envanter çalışması yaparak tek tek bütün malzemeyi kendi tarihî konsepti içerisinde yorumluyor. Kitap, şimdiye kadar Türkiye ve dünyada benzeri çok az olan bu çalışma Türk kültür mirasını koruma ve bir sonraki nesle hak ettiği değerde bırakma adına eşsiz bir eser.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x