vine reçeli

padisah
vine reçeli
kelebeksozluk.com/foto

1 kilo vişneyi yıkayıp, saplarını ayıklayın. Daha sonra sap kısmına yakın bir yerden bastırarak, çekirdeklerini çıkarın.
Daha sonra derin bir tencere içine ayıklanmış vişneleri suyu ile beraber koyun. Üzerine 1 kilo toz şekeri döküp, tencerenin kapağını kapatın. 6 saat kadar bekletin. Bu süreçte toz şeker vişnenin bırakmış olduğu su ile yavaş yavaş erimeye başlayacaktır.
Ardından tencereyi ocak üzerine koyun. Üzerine 1/2 çay kaşığı tereyağı ekleyip, kevgir ile karıştırarak, orta ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynayan vişne reçelinin içine 2 damla limon suyu ekleyip, karıştırın (Tereyağı eklememizin sebebi reçelin çok fazla köpürmesini engellemek ve parlak olmasını sağlamaktır). Daha sonra kısık ateş üzerinde yaklaşık 40-45 dakika kadar pişirin.
Vişne reçelinin kıvamını anlamak için 1-2 kaşık kadarını bir tabağa koyup, buzdolabına koyun. 1-2 dk bekletin. Çıkarıp, parmağınızla ortasından çizik yapın. Eğer reçel yavaş yavaş birleşiyorsa olmuş demektir. Eğer çok sulu ise biraz daha kaynatmaya devam edin.
Reçelin kıvamı istenilen koyuluğa geldi ise (ne çok sulu ne de çok koyu olmalı) ocaktan alın. Unutmayın ki reçel soğudukça koyulaşacaktır.
Hazırladığınız ev yapımı vişne reçelini cam şişe içinde güneş almayan serin bir yerde saklayabilirsiniz.
1
padisah padisah
Malzemeler :
1 kilo vişne
1 kilo toz şeker
1/2 çay kaşığı tereyağı
2 damla limon suyu

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x