confessions

padisah

Kelebek - Moderatör -

  1. toplam entry 1749
  2. takipçi 1
  3. puan 11157

onur buldu

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Onur Buldu, Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu.
Doğum tarihi: 4 Ağustos 1982 (38 yıl yaşında), Bergama
Eğitim: Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü
Evlilik: Duygu Koz (e. 2020)
Etkin yıllar: 2005-günümüz
Meslek: Oyuncu

onur atilla

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Onur Atilla, Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu. Anadolu Üniversitesi ile birlikte PERA Güzel Sanatlar Akademisi Oyunculuk Bölümü mezunudur. Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi'nde okuduğu yıllarda tiyatro ile tanıştı. 2001 yılından beri çeşitli tiyatrolarda görev aldı.
Doğum tarihi: 18 Mayıs 1986 (34 yıl yaşında), İstanbul
Eş: Sinem Ayyıldız (e. 2014)
Eğitim: Anadolu Üniversitesi
Evlenme yeri: İstanbul
Çocuklar: Kemal Atilla

halil sezai kim

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Halil Sezai Paracıkoğlu ya da bilinen adıyla Halil Sezai, Türk oyuncu, şarkıcı. Babasının ailesi Bulgaristan'ın Pazarcık ilinin Paracık köyünden olup soyadını buradan almaktadır. Vikipedi

Halil Sezai Paracıkoğlu ya da bilinen adıyla Halil Sezai, Türk oyuncu, şarkıcı. Babasının ailesi Bulgaristan'ın Pazarcık ilinin Paracık köyünden olup soyadını buradan almaktadır.
Doğum tarihi: 16 Ağustos 1979 (41 yıl yaşında), Eskişehir

Eş: Zehra Kaya (e. 2015–2015)

Albümler: Seni Beklerken, Ey Aşk, Ervah-ı Ezel, Yakında Sans, Manita

Kardeşleri: Duygu Paracıkoğlu
1

aleyna çakır kim

padisah

kelebeksozluk.com/foto

ALEYNA ÇAKIR KİMDİR, NASIL ÖLDÜ?
ALEYNE ÇAKIR OLAYI
Aleyna Çakır, 3 Haziran tarihinde Keçiören ilçesinde bir evde ölü olarak bulundu. Sevgilisi olduğu belirtilen Ümitcan Uygun'un, Çakır'a şiddet uyguladığı anlara ait görüntüler, bir süre sonra sosyal medyaya sızdı. Bunun üzerine Ümitcan Uygun polis ekiplerince gözaltına alındı. Uygun, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Ümitcan Uygun'un öğretmen olan annesi Gülay Uygun, sabah saatlerinde bir akrabasının evine gittiğini belirterek dışarı çıktı. Gülay Uygun'dan haber alamayan yakınları durumu polise bildirdi. Polis ve Uygun'un yakınları, kayıp öğretmeni aramaya başladı.
Gülay Uygun, yakınları tarafından bir akrabasının evine yakın dağlık alanda başından silahla vurulmuş halde bulundu. Gelen sağlık ekiplerince yapılan kontrolde, Gülay Uygun'un öldüğü tespit edildi. Yapılan ilk incelemede ise Gülay Uygun'un intihar ettiği belirlendi.
ANNE UYGUR HAKKINDA İDDİADA BULUNULDU
Aleyna Çakır'ın ölümü ile ilgili bir televizyon kanalındaki programa canlı olarak katılan kişi, anne Gülay Uygun'un, yurtlarda kalan kız öğrencileri kötü yola düşürdüğünü iddia etmişti.
ÜMİTCAN UYGUN İLK KEZ KONUŞTU
Annesinin cesedinin bulunduğu yere gelen Ümitcan Uygun, ilk kez sessizliğini bozdu. Annesi hakkında ortaya atılan iddialara sert tepki gösteren Ümitcan Uygun, "Ben her zaman sessiz kaldım. Fakat bu saatten sonra sessiz kalamam. Benim annem, sizin suçlamalarınız yüzünden kafasına sıktı. Ben hepsinden şikayetçiyim" dedi.

aleyna çakır son olay

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Son dakika haberlerine göre Ankara'da, Aleyna Çakır'ın evde ölü bulunması olayı ile ilgili gözaltına alınıp serbest bırakılan Ümitcan Uygun'un annesi Gülay Uygun (48), silahla başından vurulmuş halde dağlık alanda ölü bulundu. Yapılan ilk incelemede Gülay Uygun'un, intihar notu bırakarak yaşamına son verdiği belirlendi. Bu olayın üzerine tekrar gündeme gelen Aleyna Çakır ile ilgili sosyal medyada paylaşımlar artarken, gündem haberleri arasında tekrar yerini aldı. Peki Aleyna Çakır kimdir, nasıl öldü? Aleyna Çakır olayı nedir?

davıd beckham

padisah

kelebeksozluk.com/foto

David Robert Joseph Beckham, İngiliz eski futbolcu, Inter Miami CF'nin şu anki başkanı ve ortak sahibi ve Salford City'nin ortak sahibidir. Futbol kariyerinde en son Paris Saint-Germain'de forma giymiştir.
Doğum tarihi: 2 Mayıs 1975 (45 yıl yaşında), Whipps Cross University Hospital, Londra, Birleşik Krallık
Boy: 1,8 m
Eş: Victoria Beckham (e. 1999)
Çocuklar: Brooklyn Beckham, Romeo Beckham, Harper Beckham, Cruz Beckham
Numara: 23 (Real Madrid CF / Orta saha), 23 (Los Angeles Galaxy / Orta saha)

vıctorıa beckham

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Victoria Caroline Beckham, İngiliz iş kadını, moda tasarımcısı, model ve şarkıcı. Erkek kardeşi Christian ve kız kardeşi Lousie adındadır. 1990'lı yıllara damgasını vuran Spice Girls adlı müzik grubunun "Posh" lakaplı üyesidir. Kendi adlarıyla çıkardıkları dvb adlı marka vardır.
Doğum tarihi: 17 Nisan 1974 (46 yıl yaşında), Harlow, Birleşik Krallık
Boy: 1,63 m
Eş: David Beckham (e. 1999)
Meslekler: Şarkıcı, moda tasarımcısı, iş kadını
Çocuklar: Brooklyn Beckham, Harper Beckham, Romeo Beckham, Cruz Beckham

seda bakan

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Seda Bakan, Türk oyuncu. Sakarya Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü mezunudur. Özellikle Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisindeki Eda rolüyle tanınmıştır. Kardeş Payı dizisindeki Feyyza rolüyle popülerliğini arttırmıştır. Tv8'de yayımlanan Yetenek Sizsiniz Türkiye programının 2016 sezonunda juri üyeliği yapmıştır.
Doğum tarihi: 10 Ekim 1985 (34 yıl yaşında), İstanbul
Boy: 1,71 m
Eş: Ali Erel (e. 2014)
Eğitim: Sakarya Üniversitesi
Etkin yıllar: 2007-günümüz

canca kalesi

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Canca Kalesi, Gümüşhane'nin batısında yer alan, kayalık alana inşa edilmiş bir kaledir.[1] 1.530 metre yükseklikte kalenin restorasyonu için 2018'de 1,8 milyon lira ihale edilmiştir.[2] Kısmen yuvarlık planlı olarak inşa edilen kale moloz taşlarla kaplıdır.
2

örümcek ormanı

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi Yeşilköy sınırlarında bulunan ve 1998 yılında "Örümcek Ormanı Tabiatı Koruma Alanı" ilan edilen 2 bin 630 dekarlık alanda, tabiat anıtı olarak tescillenmiş 420 yaşında ve 70 metre yüksekliğinde ladin ve köknar ağaçları bulunuyor. Güvende ve Kazıkbeli gibi birçok meşhur yaylanın da yol güzergahında bulunan ormanda, yılın bu dönemlerinde sonbaharın renklerine bürünüyor. 

tomara şelalesi

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Tomara Şelalesi, Gümüşhane ili, Şiran ilçesi sınırlarında bulunan şelaledir. Kelkit Çayının kolu olan Tomara Çayının vadisinde yer alır. Adını çevrede yetişen tek yıllık Tomara bitkisinden alır. Şelale eğim dikliğinden düşen normal şelaleler gibi değildir, eğimli bir yüzeyden akışa geçer. 

karaca mağaraları

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Karaca Mağarası, Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü içerisindedir. Mağrada damlataşı şekilleri, sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, mağara incileri ve traverten basamakları gibi birçok doğa harikasını bir arada görebilirsiniz. 

artabel gölleri

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Artebel Gölleri Tabiat Parkı, Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki bir tabiat parkıdır. 1998 yılında tabiat parkı ilan edilen bölge, buzul çağında oluştuğu düşünülen ve Gülaçar köyü sınırlarında kalan beş tane göle ve göllerin aşağısında kalan Artabel Deresi'ne ev sahipliği yapmaktadır.

kov kalesi

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Kov Kalesi Nerede Yer Alıyor?

Kov Kalesi, Gümüşhane il sınırları içerisinde Esenyurt Köyü mevkiinde yerleşim merkezlerine yakın olarak yer alan önemli kalelerden bir tanesidir. Gümüşhane'de bulunan yaklaşık 16 tane kale daha önceden bu bölgenin önemli ticaret güzergahına sahip olduğunun kanıtı. Merkeze yaklaşık 21 km uzaklıkta bulunan Kov Kalesi'nin restorasyon çalışmaları 2008 yılında tamamlanmış olup, kaleye ulaşım 6 km'lik sağlamlaştırılmış yolla sağlanır. Antik bir kente sahip olduğu düşünülen bu kale ve civarı arkeolojik sit alanı olarak korunmaktadır. Kale, Gümüşhane-Erzincan karayolu üzerinde, Dağteke köyü yerleşim yerinde yer almaktadır.

artabel gölü

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Artebel Gölleri Tabiat Parkı, Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki bir tabiat parkıdır. 1998 yılında tabiat parkı ilan edilen bölge, buzul çağında oluştuğu düşünülen ve Gülaçar köyü sınırlarında kalan beş tane göle ve göllerin aşağısında kalan Artabel Deresi'ne ev sahipliği yapmaktadır.

beyazid bistami

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Bâyezid-i Bistâmî ya da Ebu Yezid Tayfur bin İsa bin Sürûşân, İranlı mutasavvıf.
Doğum tarihi: MS 804, Bistam, İran

Ölüm tarihi ve yeri: MS 874, Bistam, İran
Tam adı: Abū Yazīd Ṭayfūr b. ʿĪsā b. Surūshān al-Bisṭāmī
Defnedildiği yer: Bastami Complex, İran

Ebeveynler: Bayazid Tayfur

Kitaplar: "Licht über Licht": Aussprüche und Unterweisungen, Parole dell'estasi

evde biber sulama

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Toprağınız asla kurumamalı. Bu yüzden onları her gün sulayabilirsiniz ancak çürümemesi için su miktarı çok fazla tutmamaya da dikkat etmelisiniz.

Son olarak toprağı iki haftada bir yeniden gübrelemelisiniz. Zira biberleri sulamak gübre etkisinin geçmesine sebep olacaktır.
1

evde biber yatişdir

padisah
Biberlerin yetişmesi için ve kaliteli bir ürün elde edebilmeniz için tek tip toprak yerine karıştırmanızı öneririz. %60 bahçe toprağı, % 20 torf, % 20 gübre karışımlı toprak en iyi sonucu verecektir.
2

evde biber yatişdir

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Saksıları Hazırlayın: 6 Basit Adımda Evde Biber Nasıl Yetiştirilir?

Malum devir ekonomi devri. Dışarıda el yakan sebzelerden şikayetçiyseniz aslında evinizin balkonunda bu sebzeleri kolayca ve çok daha ekonomik şekilde yetiştirebilirsiniz.

Bugüne kadar hep birlikte saksıda domates yetiştirmenin en pratik yolunu da, evde çuval çuval patates yetiştirmenin de yöntemini öğrendik. Şimdi sıra özellikle şu sıralar cep yakan biberde.

Bu adımları izleyerek siz de evinizin balkonunda saksı içinde kolayca biber yetiştirebilir, onları keyifle yemeklerinize, salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Hazırsanız başlıyoruz.

Önce biber tohumları ve diğer malzemeleri bir araya getirerek başlayalım

Evde biber yetiştirmek için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

Biber tohumu ya da fidesiEn az 25 cm derinliğinde açık renk bir saksı (Koyu renk saksı güneş ışığını daha fazla çekerek köklerin yanmasına sebep olabilir.)Torf, bahçe toprağı ve gübre karışımlı toprak

kamkat meyvesi ne zaman toplanır

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Kumkuatınızı aldınız, emek verip büyüttünüz ve artık o güzel günler geldi... Kumkuat yiyoruz!
Temmuz- ağustos aylarında çiçek açmaya başlayan kumkuat, sonbaharın gelmesiyle çiçeğinin yerini meyvesine bırakmaya başlıyor. Gitgide büyüyen bu lezzet, özellikle ocak-şubat ve mart aylarında bolca bulunuyor.
Yani hemen şimdi bir çiçekçiye gidip kumkuat alırsanız muhtemelen üzerinde meyveleri de olacaktır.
Mevsimini de tutturduğunuza göre, gelelim son kısma. Kumkuat meyve vermeye başladığında, meyvelerini uzun süre bitkinin üzerinde bırakmamalı, mümkünse bu süreçte sulama işleminizi de yeniden düzene sokup azaltmalısınız. Eğer meyveleri hemen toplamaz uzun süre bekletirseniz kumkuatın yaprakları yavaş yavaş dökülmeye başlayabilir, aman diyelim.

kamkat sulama

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Sulama miktarını ölçülü yapmalı: Kumkuat nasıl sulanmalı?
Kumkuatınızı yaz aylarında daha sık, kış aylarındaysa seyrek olacak şekilde sulayabilirsiniz. Dört mevsim yeşil kalabilen bu bitki, yazın haftada en az 2 kez sulanmalı, kışınsa bu sayı haftada 1 olacak şekilde düzenlenmeli.
Sulama işlemini gerçekleştirirken mutlaka hep aynı sulama kabını, aynı miktarda suyla doldurarak gerçekleştirmeye özen göstermeli, sulamayı yapraklarına gelmeyecek şekilde, sadece toprağına dökerek gerçekleştirmelisiniz.

kamkat nereye koyacağız nasıl bakacağız

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Kumkuat (kamkat) fidanımızı aldık, uygun toprağı da hazırlayıp saksısına bir güzel yerleştirdik. Bitti mi, tabii ki hayır. Hatta her şey asıl şimdi başlıyor diyebiliriz!
Öncelikle kumkuat, turunçgiller ailesinin bir üyesi olduğu için gün ışığını, sıcağı çok sever, bunu unutmamalı, onu güneşten mahrum etmemelisiniz. Tabii bu, doğrudan güneş ışığına maruz bırakmanız gerektiği anlamına da gelmesin.
Kumkuat fidanınızı, evinizin içinde, güneş gören bir yere koymanız yeterli. Ara ara da her yanının güneş almasını sağlamak için saksıyı çevirmeniz doğru olacaktır.
Aynı şekilde kendisi sıcağı sevdiğinden, onu koyduğunuz alan -4 derecenin altına asla inmemeli. Kış aylarında kumkuatınızı korumak için bulunduğu alanın sıcaklığının en az 12 derece olması gerekiyor, bizden söylemesi.

kamkat evde yetişirmi

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Kumkuat bitkisini evde yetiştirmeye karar verdiğinizde aklınıza takılacak ilk soru tabii ki "Kumkuat nereden bulunur?" olacak. Kumkuat fidanını temin edebilmek için çiçekçilere gidebilir, semt pazarlarında hizmet veren çiçekçilere danışabilir ya da yapı marketlerin çiçek reyonlarında bulabilirsiniz.
Çekirdekten yetiştirmeyi düşünenler için baştan uyarmış olalım, eğer bir an önce meyvesine kavuşmak istiyorsanız çekirdekten yetiştirmek pek de doğru bir tercih olmayacaktır. Zira çekirdeği toprakla buluşturduktan sonra sağlıklı bir kumkuat fidanı yetiştirmek için en az 20-24 ay boyunca, yani neredeyse 1,5-2 yıl gibi bir süre sabırla bakımını üstlenmelisiniz.
O yüzden biz doğrudan kumkuat fidanı nasıl yetiştirilir, kumkuat bitkisinin bakımı nasıl olur bunu anlatacağız diyor ve kumkuat fidanını edindikten sonra neler yapmanız gerekiyor ona geçiyoruz.
1
0 /

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x