confessions

padisah

Kelebek - Moderatör -

  1. toplam entry 1146
  2. takipçi 1
  3. puan 7370

selvi ağacı

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Servi Ağacının Genel Özellikleri
Doğal olarak, Akdeniz bölgesinden Himalaya'lara kadar olan bölgede yetişmektedir. Yaz kış yeşildir, yaprağını dökmez. Yapraklar ilk çıkışta iğne daha sonra pul şeklindedir. Pul yapraklarda stoma çizgileri yoktur.

buğra gülsoy

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Behiç Buğra Gülsoy, Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
Doğum tarihi: 22 Şubat 1982 (38 yıl yaşında), Ankara
Boy: 1,75 m
Çocuk(lar): 1
Eş: Nilüfer Gürbüz (e. 2018), Burcu Kara (e. 2011–2012)
Kitaplar: Birinci Kiyamet: Günesin Battigi Yer

murat daltaban

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Murat İsmail Rauf Daltaban, Türk oyuncu ve tiyatro yönetmeni. Salkım Hanımın Taneleri filmiyle Hırsız Polis dizisindeki rolleriyle tanındı. In-yer-face akımı oyunlarını Türkçe olarak ilk kez sergileyen DOT'un kurucularındandır.
Doğum tarihi: 1966 (54 yıl yaşında), Ankara
Boy: 1,82 m
Eş: Özlem Daltaban
Çocuklar: Arda Kuzgun Daltaban

sarı kiraz

padisah

kelebeksozluk.com/foto

super bir meyvedir, inanilmaz bir tadi vardir; ama cok nadir bulunuyor, buyuk sehirlerde rastlamak mucize gibi bisey.. yetistiren sayisi da cok az zaten, cok cabuk bozulabiliyor ondan galiba.. bi de yabancilar hafif sarimsi hafif kirmizimsi kiraza da sari kiraz diyolar onla karistirmamak lazim, bu tamamiyla sari oluyor..
2

kiraz sapının faydası

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Kirazın faydaları nelerdir?
Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden kiraz, adeta şifa deposu… Sağlığa birçok faydası olan kiraz cinsel sorun yaşayanların da yüzünü güldürüyor…
Kiraz, C, A, K vitaminleri ile fosfor, demir ve kalsiyum gibi mineraller bakımından iyi bir kaynağa sahip. Uzmanlar, sindirim sorunu yaşayanlara kiraz tüketmelerini önerirken; diğer yararlarını da şöyle sıralıyor…
Kirazın yararları:
-Antioksidan etkisiyle kansere karşı koruma sağlar.
-Kalp ve damar sağlığını korur.
-Hafıza sorunlarını giderir.
-Nörolojik hastalıkların görülme riskini azaltır.
-Diyabet riskini düşürür.
-Cildi korur, yaşlanma belirtilerini geciktirir.
-Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur.
-Yatmadan birkaç saat önce kiraz yerseniz eksik melatonin tamamlanır ve uykuya geçiş kolaylaşır.
Kirazın sadece kendisi değil, sapı da çok faydalı… Çöpe attığınız kira sapını kaynatıp, çayını yaparsanız sağlığınız açısından oldukça olumlu geri dönüşler alabilirsiniz.

kirazın faydası

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Kiraz, iyi bir antioksidan kaynağı aynı zamanda. İçeriğindeki antioksidan ve antiinflamatuar özellik, adeta bir iltihap karşıtı ilaç gibi davranmasını sağlıyor, egzersiz ve spordan kaynaklanan kas ağrı ve problemlerini engellemeye yardım ediyor. Eklem iltihabı olanlar için de faydalı olabiliyor.

kiraz

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Kiraz, gülgiller familyasından Kuzey Akdeniz kıyıları, Güney Kafkasya, Hazar Denizi ve Kuzeydoğu Anadolu'da doğal olarak bulunan meyve ağacı.
Bilimsel adı: Prunus avium
Üst sınıf: Süs Eriği
Takson Basamağı: Tür

vine reçeli

padisah

kelebeksozluk.com/foto

1 kilo vişneyi yıkayıp, saplarını ayıklayın. Daha sonra sap kısmına yakın bir yerden bastırarak, çekirdeklerini çıkarın.
Daha sonra derin bir tencere içine ayıklanmış vişneleri suyu ile beraber koyun. Üzerine 1 kilo toz şekeri döküp, tencerenin kapağını kapatın. 6 saat kadar bekletin. Bu süreçte toz şeker vişnenin bırakmış olduğu su ile yavaş yavaş erimeye başlayacaktır.
Ardından tencereyi ocak üzerine koyun. Üzerine 1/2 çay kaşığı tereyağı ekleyip, kevgir ile karıştırarak, orta ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynayan vişne reçelinin içine 2 damla limon suyu ekleyip, karıştırın (Tereyağı eklememizin sebebi reçelin çok fazla köpürmesini engellemek ve parlak olmasını sağlamaktır). Daha sonra kısık ateş üzerinde yaklaşık 40-45 dakika kadar pişirin.
Vişne reçelinin kıvamını anlamak için 1-2 kaşık kadarını bir tabağa koyup, buzdolabına koyun. 1-2 dk bekletin. Çıkarıp, parmağınızla ortasından çizik yapın. Eğer reçel yavaş yavaş birleşiyorsa olmuş demektir. Eğer çok sulu ise biraz daha kaynatmaya devam edin.
Reçelin kıvamı istenilen koyuluğa geldi ise (ne çok sulu ne de çok koyu olmalı) ocaktan alın. Unutmayın ki reçel soğudukça koyulaşacaktır.
Hazırladığınız ev yapımı vişne reçelini cam şişe içinde güneş almayan serin bir yerde saklayabilirsiniz.
1

vişne

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Vişne, gülgiller familyasından kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyve türü. Birçok kaynakta vişnenin muhtemel anavatanı olarak Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu dağları arasında kalan bölge kabul edilmektedir.
Bilimsel adı: Prunus cerasus
Üst sınıf: Süs Eriği
Takson Basamağı: Tür
Alt sınıflar: Prunus Cerasus 'English Morello', Montmorency cherry

ayva

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Ayva, gülgiller familyasından 4–5 m boylanan, kırmızı kahverengi gövdeli meyve ağacıdır. Derine gitmeyen yüzeysel kök sistemine sahiptir.
Bilimsel adı: Cydonia oblonga
Üst sınıf: Cydonia
Takson Basamağı: Tür

eşme ayvası

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Eşme Ayvası; Yetiştiriciliği son yıllarda Marmara bölgesinde yaygınlaşmıştır. Orta – iri, iri, yuvarlak geniş karınlı, sapa doğru daralır. Meyve eti gevrek sulu, mayhoş, boğucu değildir. Sofralık değeri yüksektir. Uygun koşullarda Şubat – Mart' a kadar saklanabilir.
AYVANIN KÜLTÜR TARİHİ
Ayvanın anavatanı kuzey – batı İran, kuzey Kafkasya, Hazar Denizi dolayları ve kuzey Anadolu' dur. Yabanileri doğuda Türkistan' a kadar uzandığı gibi batıda da Avrupa' nın Güney bölgelerine ve kuzey Afrika' ya kadar genişler. Adları sayılan bu yerlerde ayva yabani olarak yetişmektedir. Ayva kültürü çok eski çağlardan beri bilinmektedir. Kültürü Anadolu' dan, milattan önceki yıllarda Yunanistan ve Roma' ya geçmiştir. Milattan önce 650 yıllarında Yunanistan' da yetiştirildiği bilinmektedir. Sonradan orta ve doğu Avrupa'ya yayılmıştır. Ayva bugün Avustralya hariç diğer ülkelerin hepsinde yetiştirilmektedir. Bununla birlikte, bu meyve türü öteki meyvelere göre rağbet görmemiş ve üretimi sınırlı kalmıştır.

musa uzunlar

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Musa Uzunlar, Türk oyuncu.
Doğum tarihi: 22 Nisan 1959 (61 yıl yaşında), Antalya
Eğitim: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı (1985)
Etkin yıllar: 1981-günümüz
Doğum: 22 Nisan 1959 (61 yaşında); Antalya, Türkiye

sumru yavrucuk ve tiyatro

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Rol aldığı tiyatro oyunları
Shirley : Willy Russell - Tebdil-i Mekan - 2015
Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi : Ebru Nihan Celkan - Altıdan Sonra Tiyatro - 2012
Yalnız Kadın : Dario Fo - 2008
Bahar Noktası : William Shakespeare : İstanbul Devlet Tiyatrosu : 2006
Fay Hattı : Behiç Ak - Dostlar Tiyatrosu - 2004
Leenane'in Güzellik Kraliçesi : Martin McDonagh - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 2000
Kadınlardan Konuşalım : Dario Fo\Fraca Rame - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1996
Olmayan Kadın : Kenan Işık - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1994
Abdülcambaz : Turhan Selçuk - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1993
Macbeth : William Shakespeare - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1992
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz : Aziz Nesin - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1989
Altı Kişi Yazarını Arıyor : Luigi Pirandello - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1988
Yedi Kocalı Hürmüz : Sadık Şendil - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1987
Amadeus : Peter Shaffer - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1986
Tohum Ve Toprak : Orhan Asena - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1986
Toprağı Bol Olsun : Branislav Nusiç - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1985
İlk Yıllar "Roksolan" : Orhan Asena - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1985
Lisistrata : Aristophanes - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1984
Kırmızı Pabuçlar : Hans Christian Andersen - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1983
Gılgamış : Orhan Asena - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1982

sumru yavrucuk kimdir

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Sumru Yavrucuk, projeleri ve başarılı oyunculuğuyla gündeme gelmeye devam ediyor. Altın Portakal, Afife Jale ve Avni Dilligil başta olmak üzere çok sayıda ödülü olan Sumru Yavrucuk, Yabancı Damat, Sevgili Dünürüm, Fatmagül'ün Suçu ne gibi birçok başarılı dizi projesinin kadrosunda yer aldı. İşte, Sumru Yavrucuk'un hayatına ilişkin bilgiler
Sumru Yavrucuk 1961 yılında, Ankara'da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan ve Tiyatro bölümlerinde okudu. Daha sonra Ankara Devlet Konservatuvarı'nda özel statü öğrencisi oldu.1988 tarihide rol aldığı Önce Canan adlı yerli dizi ile tv sektöründe de boy gösteren Sumru Yavrucuk, 2001 yılında Bizim Otel, 2005 yılında ise Mars Kapıdan Baktırır adlı dizilerde rol aldı. Yavrucuk'un tv izleyicileri arasında popülerlik kazaması ise, 2005 yılında gösterime giren Yabancı Damat adlı dizide canlandırdığı Feride karakteri ile gerçekleşti. Yabancı Damat'ın ardından 2007 yılında Sevgili Dünürüm, 2009 yılında ise Bahar Dalları adlı dizilerde rol alan başarılı oyuncu, halen gösterimi devam etmekte olan Fatmagülün Suçu Ne dizisinin kadrosunda yer almaktadır.
Sumru Yavrucuk'un sinema ile tanışması ise, 1990 tarihli Yorum Yok adlı filme gerçekleşti. Oyuncunun 1992 yılında rol aldığı iki film, Çıplak ve Seni Seviyorum Rosa ise, en fazla ses getiren filmleri oldu ve de Seni Seviyorum Rosa başarılı oyuncuya 1991 yılında Altın Portakal, 1992 yılında ise Altın Koza ödüllerini getirdi.
Sumru Yavrucuk, sağır ve dilsizlerin kullandığı işaret dili olan Gestuno'ya hakim bir konuşmacı olarak da bilinmekte. Oyuncunun sağır ve dilsizler yararına yaptığı çalışmalar hayranları tarafından taktirle takip edilirken, kendisinin on yıla yakın bir süre sağır dilsizlerden oluşan bir sessiz tiyatro grubuna yönetmenlik yaptığı ise kamuoyu tarafından çok fazla bilinmeyen yanlarından birisi. Yavrucuk bu grupla beraber sahnelediği Susuz Yaz adlı tiyatro oyunu ile 1986 yılında Türkiye Sağır Dilsizler Mim Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandı.

sumru yavrucuk

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Sumru Yavrucuk, Türk oyuncu. İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan ve Tiyatro bölümlerinde okudu. Daha sonra Ankara Devlet Konservatuvarı'nda özel statü öğrencisi oldu.
Doğum tarihi: 1961 (59 yıl yaşında), Ankara
Boy: 1,67 m
Etkin yıllar: 1982-günümüz
Ebeveynler: Sami Yavrucuk, Nilüfer Yavrucuk

kuru soğanın faydaları

padisah

kelebeksozluk.com/foto

İçeriğinde yüksek miktarda kükürt, lif, A, ve C vitaminleri bulunan soğan vücudu toksinlere karşı korur. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı kalan oluşturur. Saçtan tırnağa faydası olan soğanın haşlanmış hali ise çiğ haline oranla daha yüksek antimikrobiyal etkisi oluşturur.
0 /

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x