confessions

padisah

Kelebek - Moderatör -

  1. toplam entry 1772
  2. takipçi 1
  3. puan 11302

mor lahana turşusu

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Mor Lahana Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

Mor lahana yıkayın ve ince ince doğrayın.İncecik doğradığınız lahanaları derin bir kabın içine alın ve üzerine kaya tuzunu ilave edin.Yaklaşık 5 dakika tuzla birlikte iyice ovun ve 10 dakika kadar dinlendirin.Dinlendirdikten sonra lahanaları cam bir kavanozun içine alın.
1

kırmızı pancar turşusu

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Pancarları kavanoza alın, sarımsakları da 2-3 parçaya bölüp kavanoza ekleyin. Pancarların haşlama suyuna sirkeyi, şekeri ve tuzu ilave edip karıştırarak eritin. Bu suyu kavanoza ilave edin ağzını sıkıca kapatın. Oda sıcaklığında 2 gün beklettiğinizde turşunuz yemeye hazırdır.

kırmızı pancarın faydaları

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?Özellikle insanlarda emilimi ve yararlılığı yüksek olan antioksidanlardan zengin olması da pancarı ayrı bir yere koymaktadır.Kırmızı pancar LDL kolesterolünü düşürmektedir ve serbest radikallerin hücrelere saldırmasını önlemektedir.Böylece kanser ile kalp ve damar hastalıklarını önlediği bilinmektedir.Aynı zamanda bağışıklık sistemi, böbrek ve karaciğer koruyudur ve güçlü bir antiinflumatuar besindir.Diyete pancar eklenmesinin kan yağ lipitlerini düzenledi bilinmektedir.Betasiyanin, kanın oksijen taşıma kapasitesini %400 artırmaktadır.Hipertansiyon, ateroskleroz, tip 2 diyabet gibi pek çok hastalığa karşı koruyucudur.Kırmızı pancar günlük beslenmenin bir parçası olduğunda DNA hasarını dahi önlediği çalışmalarca gösterilmiştir.Özellikle çiğ tüketmek daha yüksek oranda fayda sağlamaktadır

kırmızı pancar

padisah

kelebeksozluk.com/foto

KIRMIZI PANCAR Son zamanlarda potansiyeli fark edilen ve popüler olan kırmızı pancar Akdeniz bölgesi, Avrupa, Amerika ve Asya'da yaygın olarak üretilmekte ve tüketilmektedir.Kullanım alanı oldukça geniş olan kırmızı pancar, geleneksel tıbbın yanında, gıda renklendiricisi ve kozmetik sektörlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.Kırmızı pancar çiğ olarak, fermente olarak (Turşu), pişmiş olarak kullanılmaktadır.  Besin içeriğine bakıldığında 100 gramında sadece 43 kalori içeren kırmızı pancar iyi bir sağlıklı karbonhidrat kaynağıdır.İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde sıklıkla beslenme programlarına eklenmektedir.Kırmızı pancarın biyokimyasal bileşimi nitrat, fenolikler, askorbik asit, betalainler, karotenoidlerden oluşmaktadır.Kırmızı pancara kırmızı- mor rengini veren betalainlerdir ve azot içerirler.Pancar en zengin betalain kaynağını oluşturur. Betalainlerin özelliği besin endüstrisinde sıklıkla kullanılıyor olmalarıdır.Renk ve görüntü için tercih edilmektedir ve özellikle yapay besin renklendiricileri tüketiminden uzak duran bireyler için iyi bir alternatiftir.Pancar zengin betalain kaynağı olması sebebiyle en güçlü antioksidan özelliğe sahip on sebzeden biridir.Yapılan bir çalışmada 90'dan fazla pancar türü üzerinde araştırma yapılmıştır ve sonuç olarak tüm pancarların iyi bir antioksidan kaynağı olduğu bulunmuştur.Sebze suları ile yapılan bir başka araştırma da ise pancar suyunun nar suyundan daha güçlü antioksidan kapasiteye sahip olduğu gözlenmiştir.

pancarın faydası

padisah
Pancar lif bakımından zengindir, bağırsak fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri olan kabızlığı önlemeye ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. * Pancarlar kan basıncını düşürebilir, bu da kalp hastalığı ve diğer rahatsızlıklar riskinin azalmasına neden olabilir.

bihter özdemir

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Bihter Özdemir Dinçel, Türk oyuncu. Ege Üniversitesi Felsefe bölümü mezunudur. Asıl işi tiyatroculuk olan Bihter Özdemir, Avrupa Yakası adlı dizideki "Zeynep Hacer Aksoy" karakteri ile ün yapmıştır. BKM Mutfak'ta yetişmiştir. Ülkü Erakalın'ın yazıp yönettiği "Dudaktan Kalbe" isimli filmde oynamıştır.

Doğum tarihi: 3 Mart 1982 (38 yıl yaşında), Diyarbakır
Boy: 1,67 m
Tam adı: Bihter Özdemir Dinçel
Eş: Barış Dinçel (e. 2008)
Çocuklar: Yağmur Ali Dinçel

caner şahin

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Caner Şahin, Türk televizyon oyuncusu.
Doğum tarihi: 1992 (28 yıl yaşında), Eskişehir
Boy: 1,84 m
Doğum: 1992 (27-28 yaşında); Eskişehir, Türkiye

Eğitim: Fatih Fen Lisesi (2010), İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi

hatice aslan

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Hatice Aslan, Türk oyuncu. Ferhunde Hanımlar ve En Son Babalar Duyar dizileriyle, Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği Üç Maymun filmindeki rolleriyle tanınır. Hatice Aslan, 1962'de Sivas'ta doğdu. Sivas Lisesi'nin ardından Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Tiyatro okudu.
Doğum tarihi: 20 Şubat 1962 (58 yıl yaşında), Sivas

Eş: Renan Kaleli (e. 1992–2000)

Çocuklar: Ekin Ergök

Kardeşleri: Hüseyin Aslan

Kitaplar: Hoffnungen und Befürchtungen angesichts des EU-Beitritts: ein Überblick über die innertürkische Debatte

ayten uncuoğlu

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Ayten Uncuoğlu, Türk oyuncu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunudur. İlk defa 1988'de Bir Tren Yolculuğu adlı filmde görünen sanatçı, asıl çıkışını ise 1996'da Çılgın Bediş ile yapmıştır.
Doğum tarihi: 24 Mayıs 1946 (74 yıl yaşında), Eskişehir

umut karadağ

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Umut Karadağ, Türk tiyatro ve dizi ve sinema oyuncusudur. Ankara Deneme Sahnesi adlı amatör tiyatro topluluğunda ve Ankara Devlet Tiyatrosu'nda tiyatro oyunculuğu ve aynı zamanda yönetmen olarak da görev yapmaktadır. Ray Yapım firmasının yöneticileri arasındadır ve birçok klip yönetmenliği yapmıştır. 

Doğum tarihi: 1971 (49 yıl yaşında), Ankara

serhat özcan

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Serhat Süha Özcan, Türk oyuncu. 
Doğum tarihi: 1961 (59 yıl yaşında), Durağan
Eğitim: İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
Etkin yıllar: 1986-günümüz
Kardeşleri: Reha Özcan
Eş: İlknur Özgenel (e. 2005), İlknur Özgenel (e. 1988–1995)

reha özcan

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Ragıp Reha Özcan, Türk oyuncu. Reha Özcan, 5 Temmuz 1965 tarihinde, Bingöl'de doğdu. Orta eğitimini, Kartal Anadolu Lisesi'nden sonra lisans eğitimini, 1987 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde tamamladı.
Doğum tarihi: 5 Temmuz 1965 (55 yıl yaşında), Bingöl
Boy: 1,84 m
Eş: Yeşim Özcan
Kardeşleri: Serhat Özcan
Eğitim: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (1987), Kartal Anadolu Lisesi

yağız can konyalı

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Yağız Can Konyalı, Türk dizi ve sinema oyuncusu.
Doğum tarihi: 20 Eylül 1991 (29 yıl yaşında), İstanbul
Etkin yıllar: 2014-günümüz
Adaylıklar: Altın Portakal Ulusal Film Yarışması En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Ödüller: Antalya Altın Portakal Film Festivali Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü

alp akar

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Alp Akar, 27 Şubat 2006 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. ... Şimdilerde TV8 ekranlarında yayınlanan Doğduğun Ev Kaderindir dizisinde Remzi karakterine hayat veren Alp Akar, 1.52 metre boyunda, 40 kilo ve Balık burcudur

cemal kuru

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Şair, müzisyen. 1952, Küpdüşen Köyü / Fatsa / Ordu doğumlu. İlkokulu Fatsa'da okuduktan sonra ailesiyle birlikte Samsun / Terme / Hüseyinmescit Köyü'ne yerleşti.  Samsun'da ortaokula başladıysa da maddi olanaksızlıklar nedeniyle okulu bırakıp terzi çırağı oldu. O günlerden itibaren eline geçen parayla yerli ve yabancı plaklar alıp koleksiyon yapmaya başladı. Bir yandan terzilik yaparken ya da sonra konfeksiyon işçisi olarak çalışırken, bir yandan da Samsun Halk Eğitim Merkezi'nde halk müziği kurslarına devam etti. 1981 yılında Ankara'da yapılan “Altın Mikrofon Ses Yarışması”nda ikinci olduktan sonra, 1984 yılında Samsun Fuarı'nda Türk Halk Müziği sanatçısı olarak sahneye çıkmaya başladı.

Cemal Kuru, bu tarihlerde geçirdiği bunalımlı bir dönemden sonra İslamî bir hayat tarzını seçerek,  artık sadece ilahi türünde eserler yazıp bestelemeye ve okumaya başladı. Samsun'da bir terzi dükkânı açtı ve plak biriktirmeye devam ederek, yirmi binden fazla bir plak koleksiyonu sahip oldu ve sonra bu koleksiyonu “Radyo 7” arşivine kazandırdı. 2003 yılında “Kanal 7” televizyonunda yapımcı olarak çalışmaya başladı ve buradan emekli oldu.

hasan dursun

padisah

kelebeksozluk.com/foto

1977 yılında Ankara'da gözlerini dünyaya açmış ve aslen Çankırı'nın Orta kazasındandır cevabı Hasan Dursun kimdir e cevap olarak verilebilir. İlk, orta ve lise eğitimlerini Ankara'da bitirdikten sonra çeşitli özel kurum ve kuruluşlarda mesleki eğitimlerini almıştır. 13 yaşından beri tasavvufa duyduğu ilgi ve alaka, üstadı olan Abdullah Çetin Faruki Hoca Efendi'yle tanışmasını sağlamıştır. Hoca Efendi'nin yanında almış olduğu ilim ve irfan terbiyeyle kendini günümüze getirmiştir. Hocasından almış olduğu tasavvuf dersleri, birbirinden hoş 30 adet albüm yapmasına vesile olmuştur.

Günümüzde ilahileri halen dilden dile dolaşmakta, söylenmekte ve beğenilmektedir. Sanatçı sevenleriyle de bir aile olmanın gerektiğini bizlere göstermiş, bazen sohbetleriyle bazen de sevilen eserleriyle kalbimize hitap etmiştir günümüze dek pek çok kardeşimizin düşüncesinde ve fikirlerinde yeni ufuklar açmasına vesile olmuştur. Aileye kavramına oldukça önem veren evli ve 3 çocuk babası olan Hasan Dursun her eserinde tebliğ önceliğine dikkat etmekte ve en iyi olanı en güzel biçimde dinleyicilerine sunmak için çalışmalarına devam etmektedir. Hasan Dursun erken yaşta evlenmesi ve üç çocuk sahibi olması sebebiyle de aileye olan bağlılığını eserlerinde de göstermektedir. Sanatçı bu yönüyle de izinden gidenlere aile kurma yönünde iyi bir örnek olmaktadır.

sedat uçan

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Ünlü tasavvufi müzik sanatçısı Sedat Uçan, Erzurum ilinin İspir ilçesinde Ardıçlı Köyü'nde 25 Haziran 1975 tarihinde doğmuştur. İlköğretimini Ardıçlı Köyü'nde tamamlamış; ortaöğretim ve lise eğitimine İspir ilçesinde devam etmiştir. İspir İmam Hatip Lisesi'nden mezun olmuştur. Küçük yaşta tasavvuf ve tasavvuf müziğine olan ilgisinin fark edilmiştir. Bu yaşlarda yaptığı besteleriyle dinleyenleri kendine hayran bırakmıştır. Kariyerindeki basamakların ilk çıkış noktası , “Muhammedin Hürmetine” adlı bestesidir. 1998 yılında müzik piyasasına profesyonel olarak başlamıştır. O yıllarda ilk albümü olan “İlahi Aşkınla” adlı albümünü piyasaya sürmüştür. Albümleri yüzbinlerce satılan Sedat Uçan, Türkiye dışında birçok Avrupa ülkesinde konserler vererek hayranlarıyla buluşmuştur.

Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda, İsviçre, Norveç ve Avusturya'da birçok konser vererek yurt dışındaki hayranlarına da müzik keyfini yaşatmıştır. Bunların yanında birçok sünnet töreni, kına gecesi ve düğün gibi organizasyonlara katılmış ve ilahilerini seslendirmiştir. Ülkemizde Kutlu Doğum Haftası ve çeşitli dini günlerde, belediyeler ve diyanet işleri bakanlığından da tasavvufi programlara davet edilmiş ve sevenleriyle buluşmuştur. Türkiye'de ve yurt dışında büyük bir hayran kitlesine sahip olan Sedat Uçan, günümüzün en iyi ilahi sanatçılarından birisi olmayı başarmıştır

bülent serttaş

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Bülent Serttaş, Türk halk müziği sanatçısı, söz yazarı, ve oyuncu. 1983 yılından itibaren çeşitli mekanlarda sahneye almaya başlayarak müzik yapmaya başladı. Adana'da bir gazino da şarkı söylerken Hilmi Topaloğlu tarafından keşfedildi.

Doğum tarihi: 1965 (55 yıl yaşında), Keban
Eş: Selvi Serttaş (e. 2002)
Çocuklar: Miray Serttaş, Bahadır Serttaş, Emir Serttaş

Albümler: Ablalar, Alın Yazımsın (Sevdalım), Anlayacaksın, Bitmez Sana Sevdalarım, 
Filmler: Patlak Sokaklar: Gerzomat

aylin kontente

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Aylin Kontente, Türk oyuncu. Oyunculuk hayatına Güldür Güldür Show isimli programda devam etmektedir.

Doğum tarihi: 30 Haziran 1982 (38 yıl yaşında), İzmir
Boy: 1,73 m
Eş: Alper Kul (e. 2012)
Ebeveynler: Katia Kontente
Evlilik: Alper Kul (2012-günümüz)
Çocuklar: Arel Kontente Kul

doğa rutkay

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Doğa Rutkay Kamal, Türk oyuncu. Tiyatro oyuncusu Rutkay Aziz'in kızıdır.

Doğum tarihi: 30 Ekim 1978 (41 yıl yaşında), Ankara
Boy: 1,63 m
Doğum: 30 Ekim 1978 (41 yaşında)
Eş: Kerimcan Kamal (e. 2014)
Çocuklar: Piraye Kamal, Rutkay Kerim Kamal
Ebeveynler: Rutkay Aziz, Nuran Duru

onur buldu

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Onur Buldu, Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu.
Doğum tarihi: 4 Ağustos 1982 (38 yıl yaşında), Bergama
Eğitim: Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü
Evlilik: Duygu Koz (e. 2020)
Etkin yıllar: 2005-günümüz
Meslek: Oyuncu

onur atilla

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Onur Atilla, Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu. Anadolu Üniversitesi ile birlikte PERA Güzel Sanatlar Akademisi Oyunculuk Bölümü mezunudur. Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi'nde okuduğu yıllarda tiyatro ile tanıştı. 2001 yılından beri çeşitli tiyatrolarda görev aldı.
Doğum tarihi: 18 Mayıs 1986 (34 yıl yaşında), İstanbul
Eş: Sinem Ayyıldız (e. 2014)
Eğitim: Anadolu Üniversitesi
Evlenme yeri: İstanbul
Çocuklar: Kemal Atilla
0 /

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x