confessions

padisah

Kelebek - Moderatör -

  1. toplam entry 2180
  2. takipçi 1
  3. puan 14695

ceviz

padisah
Ceviz büyük emekle yetişen bir ağaç türüdür meyvesinin faydaları çokdur cevizin beyine benzemesi sebebiyle beyine çok faydası vardır kabuğuyla hafif kırılıp 2 cevizi akşamdan ılık suya ıslarsan sabah aç karına suyu içilirse ve cevizi yenirse klestrole iyi geliyor kendim denedim faydasını gördüm

para

padisah
Para hayatımızda ne kadar değerli? Bence olmazsa olmazlardanımız napolyon bile ne demiş para para para varlığı bi dert yokluğu yara

protein

padisah
Vücudumuzun günlük protein miktarını karşılamak için günde 1 tabak kırmızı et tüketilmesi gerekiyor. Et yemeyenler günde 1 kase beyaz leblebi tüketerek kırmızı etin karşılayacağı proteini karşılamış olur

kaka

padisah
Hz. KAKA ( r.a ) Kimdir ?
Yahudiler neden sevmiyorlardı? Biz neden kaka kelimesini kullanırız? Cahil kaldığımızın belgesi. Yahudilerin yüzyıllar boyunca oynadığı oyunlardan bir tanesi yeni gün yüzüne çıkıyor. Maalesef KAKA büyük komutan büyük sahabelerden ve yahudilerin en çok nefret etdiği sahabelerden biri. KAKA R.A. yahudiler çocuklarını lavaboya götürdüklerinde HZ KAKA ya kin kusarak çocuklarının yaptığı büyük çişine KAKA dediler. Bizlerde hiç araştırmadan KAKA dedik.

imanın şartı

padisah
Müslüman bir kişinin salih bir kul olabilmesi için imanın şartları kurallarını yerine getirmesi gerekir. Bitliğimiz gibi İslam dininin bazı kuralları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de imanın şartları hususunu uygulamaktadır.

İman kelimesi inanmak anlamına gelmektedir. Nisa Suresi'nin 136. Ayetine göre imanın en temel şartları 6 adet olarak belirtilmiştir.

İşte o ayet;

Ey iman edenler. Allah'a, Resulüne, Resulüne indirdiği Kitab'a ve bundan önce indirdiği Kitab'a iman edin. Kim Allah'ı, meleklerini, Kitab'larını, resullerini ve ahiret gününü inkâr ederse, kuşkusuz sapıklığın en koyusuna (en derinine) düşmüş olur.

İMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

1. Allahü teâlânın varlığına ve birliğine inanmak
2. Meleklerine inanmak
3. Allahü teâlânın indirdiği kitaplarına inanmak
4. Allahü teâlânın Peygamberlerine inanmak
5. Ahiret gününe inanmak
6. Kadere, yani hayır ve şerlerin (iyilik ve kötülüklerin) Allahü teâlâdan olduğuna inanmak

ayetel kursinin anlamı

padisah
Ayet'el Kürsi Kuran'ı Kerim'deki Bakara suresi'nin içinde yer alan bir ayettir. Ayet'el Kürsi bir sure değildir. Fakat sure olmamasına rağmen namazlarda, tesbihlerde okunabilir. Namazlarda sure olarak genellikle Kur'an'ı Kerim'in son sureleri okunur fakat Kuran'ı Kerim'de geçen surelerden en az 3 ayet olmaz üzere hepsi okunabilir. Ayet'el Kürsi de tek başına namazlarda okunabilir.
Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur; “Yasin suresi Kur'an'ın kalbilir, Fatiha suresi Kur'an surelerinin en faziletlisidir, Ayetelel Kürsi Kur'an ayetlerinin efendisidir, İhlas suresi Kur'an'ın üçte birine denktir.

buzdolabın tarihcesi

padisah
Geçmişten Günümüze Buzdolabı ... Amerikalı Jacop Perkins modern buzdolablarının üretilmesine ilham olacak buluşu ile buzdolabı tarihi kayıtlarında yerini almıştır. Elektrik enerjisi ile çalışan ilk buzdolabı ise 1876 yılında Alman mucit Linde tarafından yapılmıştır ve 1877 yılında patentini almıştır.

sezeryan nedir

padisah
Her doğum, anne ile bebeği buluşturan bir mucizedir. Tercih edilen doğum şekli ne olursa olsun değişmeyen şey, dünyaya minik bir canın gelmesidir. Normal yani vajinal doğum gerçekleştirmeyi bekliyor olsanız bile bebeğin ters gelmesi, annede iltihap olması gibi her şeyin planlandığı şekilde gitmediği durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda anne ve bebeğin sağlığı için seçilen sezaryen doğumun nasıl ve neden uygulandığını öğrenmek, endişelerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir. Peki sezaryen doğum nedir?
Sezaryen Doğum Nedir?
Sezaryen doğum, annenin karın bölgesinde kesi açılarak cerrahi operasyonla bebeğin dünyaya getirilmesidir. Normal doğumun çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleşemediği bazı durumlarda hekimin isteğiyle sezaryen doğum gerçekleştirilir. Bunun yanında normal doğuma kıyasla çok daha kısa sürmesi ve ağrısız olması nedeniyle anne adayının da tercihi sezaryenden yana olabilir.
Hangi Durumlarda Sezaryen Doğum Yapılır?

Anne ve bebeğin sağlık durumları vajinal doğum için uygun olmadığı zaman doktorun kararı ile sezaryen yapılabilir. Ayrıca doğum korkusu yaşayan anneler de sezaryen doğum yapmayı tercih edebilir. Sezaryen durumun gerçekleştirilme kararı verilen bazı durumlar şunlardır:
●Genital herpes enfeksiyonu gibi sağlık sorunları nedeniyle vajinal yolla doğum mümkün olmadığında,
●Normal doğum gerçekleşirken bebeğin makat pozisyonunda gelmesi gibi bebek açısından riskli bir durum ortaya çıktığında,
●Preeklampsi yani gebelikle ilişkili yüksek tansiyon ve anne sağlığını tehdit edebilecek diğer durumlar söz konusu olduğunda,
●Bebek doğum kanalında ilerlemiyor ve aşırı vajinal kanama oluyorsa,
●Normal doğum korkusu yaşanıyorsa anne ve doktorun ortak kararı ile sezaryen doğum tercih edilebilir.
Sezaryen Doğumun Aşamaları Nelerdir?

Planlı bir sezaryen doğum için doktor, hamileliğin 39. haftasında bir güne randevu verir.
Randevu gününden önce anestezi uzmanı, anneyi muayene eder.
Doğumdan 6-7 saat önce yeme-içme kesilmelidir, çünkü ameliyata girerken mide ve bağırsakların boş olması gerekir.
Anne son bir kez tuvalete gider.
Sezaryen ameliyatı epidural yani lokal ya da genel anestezi altında gerçekleşir.
Eğer epidural anestezi ile doğum gerçekleşecekse idrar sondası takılır.
Genel anestezide anne adayı tamamen bayılır, epidural anestezide ise sadece göbek deliğine kadar olan bölüm uyuşturulur. Ardından doğum işlemine geçilir.
Bebeğin göbek kordonu kesilir ve doğum süreci tamamlanır.
Sezaryen Doğumun Normal Doğumdan Farkları Nelerdir?
Annenin doğum yöntemleri arasındaki farkı bilmesi, doğum sürecini daha rahat geçirmesine yardımcı olabilir. Sezaryen ve normal doğum arasındaki farkları ise şöyle özetlemek mümkün:
Anne, doğum sancısı çekmeden bebeğini dünyaya getirir.
Doğum daha kısa sürede gerçekleşir.
Acil durumlar dışında doğum zamanı önceden belirlenip planlanır.
Doğum esnasında bebek açısından oluşabilecek riskler en aza indirilir.

kuşburnunun faydaları

padisah
Kuşburnu zengin C vitamini kaynağı olduğu için bağışıklık sistemini destekleyerek; özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gribe karşı etkilidir. Şimdi, Kuşburnunun faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

KUŞBURNUNUN FAYDALARI

Kuşburnunun sağlık yararlarından bazıları şunlardır:

– Artrit

Bazı çalışmalar kuşburnunun osteoartrit (aşınma ve yıpranma artriti) ve romatoid artrit (otoimmün bir artrit şekli) semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

– Kolesterolü düşürür

Kuşburnu içerisindeki organik bileşikler ve antioksidan bileşenler, vücudunuzdaki LDL (kötü) kolesterolünü azaltır, böylece kardiyovasküler sisteminizdeki yükü azaltır ve ayrıca felç geçirme veya kalp krizi geçirme şansınızı azaltır.


– Eklem iltihabını hafifletir

Kuşburnu özü, eklem iltihabını hafiflettiği ve eklem hasarını önlediğine inanılan polifenoller ve antosiyaninler içerir. Ayrıca antioksidan özelliklere sahip olan C vitamini bakımından da zengindir. Antioksidanlar, hücrelerinizde üretilen ve doku hasarına veya hastalığa neden olabilecek zararlı molekülleri (serbest radikalleri) geçersiz kılan maddelerdir. Diğer çalışmalar, kıkırdak parçalayan spesifik enzimlerin üretimini azaltabileceğini göstermiştir.

– Bağışıklığı güçlendirir

Kuşburnu, bağışıklık sistemini güçlendiren en iyi bileşenlerden biri olan zengin bir C vitamini miktarına sahiptir. C vitamini beyaz kan hücrelerini uyarır ve ayrıca astımın önlenmesi ve solunum sisteminin genel sağlığı için gereklidir. Kuşburnunda bulunan yüksek C vitamini sayesinde soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolları hastalıklarından korunabilirsiniz.

– Kansere karşı koruma

Kuşburnunun antioksidan özellikleri kanserli hücrelerin oluşumunu engellediği gibi var olan zararlı hücrelerin yayılıp çoğalmasını engelliyor.

– Diyabet kontrolü

Kuşburnunun, şeker hastalığından muzdarip insanlar için çok önemli olan vücudun kan şekeri seviyesini kesin olarak düzenlediği gösterilmiştir. Vücutta insülin ve glikoz dengesini koruyarak, kan şekerinin ölümcül olabilecek ani düşmeleri veya çıkmalarını önleyebilirler.

– Cilt bakımı

Kuşburnunun büzücü etkisi cildi elastik tutar, bu yüzden kırışıklıklar oluşmaz. Kusurları kolayca giderir, yanıkları ve izleri iyileştirir, cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar

behçet hastalığı

padisah
Behçet hastalığı veya Behçet sendromu, kan damarlarının ve dokularının iltihaplanmasına yol açan nadir ve anlaşılması güç bir durumdur. ... Behçet hastalığı bağışıklık sisteminin vücuda saldıran bir otoimmün hastalıktır. Hasta olan kişiler oral veya genital ülserler, cilt problemleri ve göz hastalıkları gelişebilir.

dündar bey kimdir

padisah
Gazi'nin kardeşi ve Osman Gazi'nin amcası. 90 yaşına yakınken Osman Gazi tarafından bizzat öldürülmüştür ve bu olay Osmanlı İmparatorluğu'ndaki kardeş katlinin başlangıcıdır. Dündar Bey'in öldürülmesi bir çok Osmanlı tarihçisi tarafından farklı şekillerde nakledilmiştir.
Doğum tarihi: 1210
Ölüm tarihi ve yeri: 1298
Ebeveynler: Süleyman Şah, Hayme Hatun, Ertuğrul Gazi
Kardeşleri: Ertuğrul Gazi
Büyükanneler ve büyükbabalar: Süleyman Şah, Hayme Hatun, Kaya Alp

ömer kalyoncu kim

padisah
Ömer Soyer Kalyoncu, Kıbrıs Türkü siyasetçi, Cumhuriyetçi Türk Partisi Girne milletvekili ve eski Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başbakanı. 1950 yılında Girne'de doğdu. Üniversite Eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Kimya Mühendisliği bölümünde yaptı. Üniversite yıllarında öğrenci derneklerinde görev yaptı.
Doğum tarihi: 1950 (70 yıl yaşında), Girne
Parti: Cumhuriyetçi Türk Partisi
Eğitim: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Önceki görev: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başbakanı (2015–2016)

cüneyt gökçer kimdir

padisah
Cüneyt Gökçer, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu. Devlet Tiyatroları genel müdürlüğü, Ankara Devlet Konservatuvarı müdürlüğü, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü başkanlığı gibi görevlerde bulundu.
Doğum tarihi: 1920, Malatya
Ölüm tarihi ve yeri: 23 Aralık 2009, Ankara
Eş: Ayten Gökçer (e. ?–2009)
Defnedildiği yer: Zincirlikuyu Mezarlığı, İstanbul
Çocuklar: Deniz Gökçer, Aslı Gökçer Oba

ömer dönmez kim

padisah

İlk olarak 4 yaşında kamera ile tanıştı! Ömer Dönmez (Ömercik) kimdir? Kaç yaşında ve neden öldü?
Yeşilçam'ın unutulmaz çocuk yıldızı Ömer Dönmez yaşamını yitirdi. Türk halkı onu Ömercik diye hatırlarken bu acı haber sonrası "Ömer Dönmez (Ömercik) kimdir? Kaç yaşında ve neden öldü?" soruları sorulmaya başlandı. İşte detaylar...
İlk olarak 4 yaşında kamera ile tanıştı Ömer Dönmez (Ömercik) kimdir Kaç yaşında ve neden öldü
02.02.2020 - 14:46Milliyet Haber
4 yaşında kamera karşısına geçen ve çocuk yaşta birçok filme imza atan Ömer Dönmez dün hayatını kaybetti. 17 yaşındayken geçirdiği talihsiz bir kaza nedeniyle sol gözünü kaybeden ve sinamaya ara vermek zorunda kalan Ömercik'in ölümü Türkiye'yi yasa boğarken henüz ünlü oyuncuyu tanımayanlar hakkındaki bilgileri merak etti. Ömer Dönmez (Ömercik) kimdir? Kaç yaşında ve neden öldü?

ÖMER DÖNMEZ NEDEN ÖLDÜ?

Ömer Dönmez bir süredir Mide kanseri ile mücadele ediyordu. Birçok usta isimle birlikte sahne alan Yeşilçam'ın Ömercik'i Ömer Dönmez mide kanserine yenik düştü ve hayatını kaybetti.


ÖMER DÖNMEZ KİMDİR?

1959 doğumlu Ömercik ya da gerçek adıyla Ömer Dönmez, 4 yaşında kamera karşısına geçti. 60'lı ve 70'li yıllarda 40'a yakın filmde oynadı. Her oynadığı film onu biraz daha şöhrete ulaştırıyor ve 'Ömercik' adı başrol oyuncularının arasına yazılıyordu. Teyze kızı Ayşecik'le birlikte oynadığı 'Yedi Cüceler ve Pamuk Prenses'i 'Ayşecik'le Ömercik', 'Hayat Sevince Güzel' gibi yapımlar onu sinemanın adı unutulmayacak çocuk yıldızları arasına sokmuştu.

Dönmez, 17 yaşındayken geçirdiği talihsiz bir kaza nedeniyle de sol gözünü kaybetmişti. Arabanın gevşeyen kelebek camı vidasını sıkmak için elindeki tornavidayla çalışırken, yukarıdaki delikten bakmak isteyince kayan tornavida gözüne saplanmıştı. Daha sonra bir süre büfecilik ve taksicilik yaptı. Ömercik en son, İkinci Bahar dizisinde bir kuruyemişçiyi canlandırmıştı.

Filmlerdeki değişmez rol arkadaşı Ayşecik olarak tanınan Zeynep Değirmencioğlu ise kuzeni oluyordu

ekonomi bakanı

padisah
Ekonomi Bakanlığı, Türkiye'de 2011'de kurulan ilk olarak 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nde yer alan bakanlıktır. Önceki hükümetlerde bulunan Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın yerine kurulmuştur. İlk Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan oldu.
Önceki kurum: Dış Ticaret Müsteşarlığı
Kuruluş tarihi: 29 Haziran 2011

dut yaprağından çay

padisah
İlk olarak suyu bir kabın içerisinde kaynatın. Kaynayan suyun içerisine 4 adet kurutulmuş dut yapraklarını ekleyin. Bu şekilde yaklaşık 2 saat boyunca demlenmesini sağlayın. Demleme işlemini gerçekleştirdikten sonra çayınızı akşam ve sabah olmak üzere günde iki bardak tüketebilirsiniz

kirazın faydaları

padisah
Kurutulmuş kiraz sapının diğer faydaları
Sakinleştirici etkisi vardır.
Kanı temizler ve anemiyi önler.
Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
Karaciğere faydalıdır.
Prostat şikâyetlerinde kullanılabilir.
Kilo vermeye yardımcıdır.
Kabızlıkla mücadele eder.
Romatizma ve artrite iyi gelir.
4

yılanların öcü

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Yılanların Öcü, Fakir Baykurt'un aynı adlı romanından uyarlanmış televizyon dizisi. Koliba Film yapımıdır. Senaryosunu Ali Esen Bilen, Bekir Baran Sıtkı, Rana Mamatlıoğlu'nun kaleme aldığı dizinin yapımcılığını Ata Türkoğlu, yönetmenliğini ise Cemal Şan üstlenmiştir.
Yayın tarihi: 27 Ağustos 2014 - 2 Aralık 2015
Senarist: Makbule Kosif; Eda Tezcan
Bölüm sayısı: 49 (bölümleri listesi)
Yapım şirketi: Koliba Film
Sezon sayısı: 2
Oyuncular: Ceyda Ateş

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x