confessions

padisah

Kelebek - Moderatör -

  1. toplam entry 1617
  2. takipçi 1
  3. puan 10215

cevizli sucuk

polyanna4
Türkiye'de cevizli sucuk, aynı zamanda şıralı sucuk, pekmezli sucuk, şeker sucuğu, üzüm sucuğu, orcik ya da köme olarak da adlandırılır. Türkiye'de genellikle Kahramanmaraş, Gümüşhane, Elazığ, Artvin ve çevre illerinde üzüm veya dut şırasına ipe dizilen ceviz batırılarak yapılan bir tatlıdır. Şirenin ana maddesi kaynamış pekmez veya meyve (Üzüm veya dut) suyudur. Şeklinin sucuğa benzemesinden ötürü bu isimle anılır.

İpe dizilmiş cevizin bir veya daha fazla kez kaynamakta olan Şireye batırılıp çekilmesinden sonra asılıp kurutulması ile yapılır. Şireye batırma miktarına göre kalınlığı değişir. İpe ceviz yerine yeşil fıstık, badem, fındık vb. dizilerek yapılan türleri de vardır. Yeşil fıstık vb. kullanımı ise yörede o ürünün yetişmesinin sonucudur. Örneğin Kahramanmaraş'ta yeşil fıstık ile yapılanı bol miktarda bulunur. Sucuğun rengi, siyaha yakın olan pekmez kahverengisidir. Sucukların birbirine yapışmaması için dışına nişasta da sürülebilir.
kelebeksozluk.com/foto

çeyiz desteğini kimler alabilir

polyanna4
Bu yardımdan, anne veya babasını kaybedip, yetim aylığı alan ve evlilik yapan kadınlar bir defaya mahsus olmak üzere yararlanabiliyor. Yani her evlilik için ayrı ayrı çeyiz parası alınamıyor. Çeyiz parası için yaş sınırı da bulunmuyor. Erkekler ise böyle bir hakka sahip değil.

camiler tüm vakit acik olacak

mertali
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, maske ve mesafe kurallarına uyularak yarından itibaren tüm vakit namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceğini bildirdi.

Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Camilerimizi cuma ve öğle-ikindi vakitlerinde cemaatle namaza açmıştık. Yarın sabahtan itibaren maske ve mesafeye dikkat ederek sabah, akşam ve yatsı vakitlerinde de cemaatle namaza açıyoruz. Rabbim ibadetlerimizi kabul etsin" ifadelerini kullandı.

esler arasi iletisim nasil olmali

Aysegul0606
AİLENİN MİMARI ANNE BABADIR Ailenin sağlıklı olabilmesi için eşlerin tek tek ruh sağlığının, iç huzurunun yerinde olması gereklidir. Yeni evlenen bir çift, evliliğe adım atarken evlilik ve aile yaşantısına dair kendilerine ait bir takım inançlarla, istek ve beklentilerle başlar ilişkiye. Çiftler evlilik-aile yaşantısını, gelecekte çocuklarını bu düşünceleri doğrultusunda şekillendirirler. Kişiler kendilerini ne kadar iyi tanır ve evlilikte, aile yaşantısından, karşısındakinden neler beklediğini ne kadar iyi bilirse karşılaştığı sorunların çözümünde ve çocuk yetiştirmede de o kadar başarılı olacaktır.

günkurusu kayısı

polyanna4

kelebeksozluk.com/fotoGün kurusu, kimyasal işleme maruz kalmadan güneşte kurutulan kayısıdır. Kuru kayısının raf ömrünün uzatılması için kullanılan kükürtleme işlemi, özellikle astım hastaların olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple organik gün kuruları, hem doğallığı hem de yüksek besin ve lif değeriyle tercih sebebi olabilir.

İçeriğinde A, C vitamini ile demir, fosfor, potasyum, kalsiyum mineralleri barındırmaktadır. Genellikle ara öğün olarak zayıflama diyetlerinde tercih edilir. Yemekten önce tüketilen gün kurusunun, hazımsızlığın giderilmesinde etkili olabileceği belirtilmiştir. İçeriğinde bulunan selülöz ve pektik özellikle sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkili olabilir. 3-4 tanesi 1 adet meyve yerine tüketilebilir.

Gün kurusunun faydaları:
Sindirim sisteminin düzenlenmesinde,
Kabızlığın giderilmesinde,
Kalp sağlığında,
Göz sağlığında,
Tokluk hissininin sağlanmasında,
Zayıflama diyetlerinin desteklenmesinde,
Kansızlığın giderilmesinde,
Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde,
Kas gelişiminde,
Kemik sağlığında,
Kolesterolün düzenlenmesinde

glukozamin

polyanna4
Glukozamin, birbirine bağlanmış şekerlerin ve proteinlerin zincirlerinden yapılmış eklemlerin kıkırdağında bulunan bir bileşiktir. Eklem, kemik ve kas ağrısını en aza indirirerek rahat hareket etmenizi sağlayan, vücudun doğal şok emici ve eklemler arası kayganlığı sağlayan bileşen olarak işlev görmektedir.

eklem sıvısı ve frenk üzümü

polyanna4

Eklem tedavisi için frenk üzümünden eklem sıvısı ürettiler
Kütahya'da eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan "glukozamin"i frenk üzümünden üretmeyi başaran bilim insanları, Japonya'dan 50 tonluk bir glukozamin ham maddesi talebi aldı.
29 Nisan 2019 Pazartesi 13:53
Eklem tedavisi için frenk üzümünden eklem sıvısı ürettiler
Eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ve dünya genelinde sadece yengeç, karides gibi kabuklu deniz hayvanlarından elde edilen "glukozamin", Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden (DPÜ) bir grup bilim insanının 4 yıl süren çalışmaları sonucu frenk üzümünden sıvı olarak elde edildi.
DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Bülbül ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Dönmez, 4 yıl süren çalışmalar sonucunda, frenk üzümünden kimyasal içermeyen bitkisel "glukozamin" sentezledi.
Elde edilen ürünün, Türkiye'nin Çin'den yıllık yaklaşık 250 milyon dolar ödeyerek gerçekleştirdiği ithalatı bitirmesinin yanı sıra ülkeye döviz girdisi de sağlanması öngörülüyor.
Prof. Dr. Bülbül, gündelik aktivite ve yaşam standartlarını ciddi manada olumsuz etkileyen eklem rahatsızlıklarının, insanların en çok karşılaştığı sağlık sorunlarından olduğunu söyledi.

frenk üzümü

polyanna4
Frenk üzümü, Taşkırangiller (Ribes) cinsine ait bir bitkinin meyvesidir. Bitki genellikle kışın yapraklarını döken, ancak bazı türleri yılın dört mevsimi yeşil kalabilen bodur çalı formundadır. Latince ismi Ribes rubrum olan bitkinin anavatanının Batı Avrupa olduğu bilinse de, dünyanın pek çok yerinde kültürü yapılarak yetiştirilebilmektedir. Küçük salkımlar halinde gelişen meyveler, yuvarlak ve parlak görünümleriyle dikkat çekerler.
kelebeksozluk.com/foto

kubran kesmenin onemi

mertali
Kurban ibadeti vacip bir ibadettir. Adak, akika ve şükür kurbanları olduğu gibi her yıl Kurban Bayramı'nda vacip kurbanı kesilir. Peki, kurban kesmenin şartları nelerdir? Öncelikle kurban kesecek olan kimsenin Müslüman, buluğ çağına ermiş, akıl bali yerinde, nisap miktarı para ve mala sahip olması gerekir. Özellikle zekat ibadetinden bildiğiniz üzere doğal ihtiyaçları dışında 80 gram altını veya bu miktar değerinde mal ve parası olan Müslüman, nisap düzeyine ulaşmış olup kurban kesmekle hükümlüdür. Kısacası hali vakti yerinde olan her Müslüman meşru kılınan vacip kurban ibadetini Allah (c.c) rızasını kazanmak ve yoksul kardeşlerinin etle buluşmasını sağlamak için kurban kesmelidir. Kurban kesmeyi hiçbir zaman bırakmayan Peygamber Efendimiz (S.A.V) ümmetine kurban kesmenin önemini anlatmıştır. Kurban ile ilgili ayetler de bize meşru kılınan kurban ibadeti hakkında bilgi veriyor; “O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.” (Kevser Suresi 2. Ayet), “Biz kendilerini rızıklandırdığımız dört ayaklı davar (hayvan)'lar üzerine yalnız Allah'ın adını ansınlar diye, her ümmet için Kurban kesmeyi meşru kıldık.” (Hac Suresi 22./34. Ayet)

kurban ne zamana kadar kesilir

mertali
Kurban Ne Zamana Kadar Kesilir?
Kurban bayramı günlerinde bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kurban kesilebilir. Kurban bayramının birinci günü bayram namazının ardından başlayan kurban kesimi üçüncü günün ikindi vaktine kadar devam eder. Kurban bayramından bir gün önce yani arefe günü veya bayramın üç gününden sonra kurban kesmek dinen caiz değildir.

kurban neden kesilir

mertali
Kurban Neden Kesilir?
Kurban; kardeşlik duygularının pekişmesi, ihtiyacı olana yardım edilmesi ve de yoksul ve mazlum kimselerin de et yiyebilmesini sağlayabilmek için kesilir. Mali bir ibadet olan kurban ibadeti sayesinde birbirine çok yakın veya çok uzak coğrafi bölgelerde olan Müslümanlar kalben birbirine yakınlaştığı gibi, yoksul kimseler de et yiyebiliyor. Allah-u Teala, Hac Suresi 37. Ayette şöyle buyuruyor: “Onların ne etleri Allah'a ulaşır ne de kanları; O'na ulaşacak olan sadece sizin takvanızdır. İşte Allah onları sizin istifadenize verdi ki size doğru yolu göstermesinden ötürü O'nu tazimle anasınız. İyilik yolunu tutanları müjdele!.” Ayetten de anlaşılacağı üzere kurban ibadeti Allah rızasını kazanmak, ibadeti yerine getirmek ve de gerçek ihtiyaç sahiplerinin yararını ön planda tutmaktır.

pasaport yenilemek için gerekli evraklar 2020

polyanna4
Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı,
Kaç yıllık pasaport almak istiyorsanız onun ödendiğine dair harç ve defter bedellerinin “tahsil edilmiştir” kaşeli dekontları (neredeyse bütün bankalardan ödeme yapabiliyorsunuz),
Biyometrik olarak çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf,
Varsa eski pasaport/larınız.
Bunlar dışında; eğer öğrenciyseniz öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için) ve ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi isteniyor.

balkabağının faydaları

polyanna4
Yüksek oranda alfa ve beta karoten içerir. Bu karatenodiler antioksidan özellikleri nedeniyle savunma sisteminin en büyük yardımcılarındandır.

Güçlü bir A vitamini kaynağıdır ve içeriğindeki zeaksantin isimli karotenoid ile göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

C vitamini bakımından zengindir. C vitamini vücudu mikroplara, patojenlere karşı savunan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak vücut savunmasına destek olur. 1 porsiyon Balkabağı (100 gr) yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 35'ini karşılar.

İyi bir lif kaynağı olan bal kabağı, hem kalp hem de bağırsak sağlığı açısından büyük önem taşır. Yarım fincan bal kabağı 3 gramın üzerinde lif içerir. Yüksek oranda lif tüketimi kolesterol seviyesinin düşmesine dolayısıyla kalp sağlığının korunmasında; bağırsak hareketliliğinin düzenlenmesi ile de kolon kanseri riskinde azalmada büyük bir role sahiptir. Lif tüketiminin artması ile tokluk süresi uzar.

kızılcık ve faydaları

polyanna4

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonlarına yardımcıdır. Bunun nedeni kızılcıkların proantosiyanidinler veya kısaca PAC'ler olarak adlandırılan bir antioksidanla yüklü olmasındandır. PAC'ler, bakterilerin idrar yolu duvarına yapışma kabiliyetini azaltır ve böylece idrar yolu enfeksiyonları geliştirme şansını azaltır.
Lif genel bağırsak sağlığı için harikadır ve kızılcık da onunla doludur. Sağlıklı bir sindirim sistemi için liflere ve düzenli bağırsak hareketlerini sürdürmeye ihtiyacımız vardır. Lif sizi daha uzun süre tok tutarak sağlıklı olmayan besinleri tüketmenize engel olur.
Düşük kalorili kızılcık suyunun düzenli tüketilmesi, kolesterolün diğer bir bileşeni olan LDL veya“ kötü ”kolesterol ve trigliseritleri azaltabilir. Ancak kızılcık suyu tüketiyorsanız şekersiz ve doğal olduğundan emin olun: Yapılan çalışmalar şekerin kolesterol düzeyleri üzerinde ters bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Enflamasyon, kalp hastalığı, otoimmün hastalık, kanser, diyabet ve daha fazlası dahil olmak üzere pek çok kronik durumun kökenindeki sebeptir. Neyse ki, kızılcık gibi antienflamatuvar yiyecekler, zengin antioksidan içeriği sayesinde doğal olarak enflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir. Kızılcık gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekleri tüketmek, serbest radikallerin etkisiyle savaşmak ve iltihabı hafifletmek için kolay bir yoldur.
Araştırmalar kızılcıkların göğüs, kolon, akciğer ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede yardımcı olabilecek kanserle mücadele eden maddeler içerdiğini göstermektedir. Aslında, hem insan hem de hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar; kızılcıkların tümörün ilerlemesini yavaşlatmasına ve kanser hücrelerinin büyümesini engellemesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile birlikte, kızılcık, en yaygın kanser türlerinden bazılarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yüzden kanserle mücadele eden yiyecekler olarak kabul edilirler.
Araştırmalar, diyetinize kızılcık eklemenin, kanın pıhtılaşmasını engelleme, kan basıncını düşürme ve iltihaplanmayı azaltma yeteneklerinden dolayı kalp sağlığına bir dizi yarar sağlayabileceğini göstermektedir.
kelebeksozluk.com/foto

iltihaplı romatizma belirtileri

polyanna4

Uzun süren eklem ağrıları,
Eklemlerde şişlik,
Hareket etmekte zorlanma ve bu nedenle günlük aktivitelerin azalması en sık bulgulardır.
Vücuttaki iltihaba bağlı olarak;
Ateş,
Halsizlik,
İştahsızlık,
Yorgunluk,
Deri döküntüleri,
Göz kuruluğu,
Ağız kuruluğu,
Ellerde morarmalar,
Gözde kızarıklık ağrı,
İdrarda renk değişikliği,
Öksürük,
Balgam,
Nefes darlığı ve hatta bazen damar tıkanıklıkları iltihaplı romatizmanın belirtileri olabilir.

eklem sıvısında azalma

polyanna4
Eklem kireçlenmesi (osteoartrit) eklem kıkırdağının incelmesi veya kaybolması, kıkırdak altındaki kemiğin sertleşmesi, kemik köşelerinde dikensi çıkıntılar oluşması şeklinde bulgulara yol açan bir hastalıktır.

ettehiyyatu

hafsa
Duanın Türkçe anlamı ise şöyledir;
Allah'ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah'ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah'tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O'nun kulu ve Peygamberidir

arı sokmalarına dikkat

mertali
Yeni normal süreci vatandaşların yeşil alanları daha fazla tercih etmesine sebep oldu. Tatil ve piknik yapanların keyfini bozan böcek ve arı sokmalarının hayati önem taşıdığını dile getiren Altınbaş Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Özlem Karagöl, “Bahçede karşılaştığımız tehlikelerin en ölümcül olanı arı sokmaları. Arı sokmalarında belirtiler bizim için çok önemli ve belirtilerini iyi takip etmek gerekiyor. Biz her zaman koruyucu tedavi diyoruz çünkü önlem almamız her zaman daha önemli. Bunun için kıyafetlerimize dikkat etmeli ve yanımızda muhakkak buz kalıbı taşımalıyız” ifadelerini kullandı.

ozlem esirgenc

mertali
Özlem Esirgenç, sunduğu programlar ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Sunduğu programlarda enerjisi ile dikkat çeken Özlem Esirgenç, Radyo TV Sinema bölümünden mezun olmuştur. Peki, ÖZlem Esirgenç Tunca kimdir nereli ve kaç yaşında? İşte, Kameraman ve yönetmen Yasin Esirgenç ile evli olan o isim hakkında merak edilen bazı bilgiler

Özlem Esirgenç Tunca, 23 Ocak 1985 İzmir doğumludur. Üniversite eğitimini KKTC'deki Girne Amerikan Üniversitesi'nde, İletişim Fakültesi'nde Radyo-Televizyon ve Sinema bölümününde tamamladı. Bahçeşehir Üniversitesi'nde oyunculuk üzerine yüksek lisans yapmaktadır. Sadri Alışık Kültür Merkezi'nde tiyatro eğitimi dersleri almıştır. Program ve dizi geçmişi şu şekildedir;

TV PROGRAMLARI

Dünyayı Geziyorum - Kanal 7
Dünyayı Geziyorum - Kanaltürk
İstanbul Özlemi - Cine5
Türkiye Özlemi - Fenerbahçe TV
Türkiye Özlemi II - Cine5
Türkiye Özlemi III - Cine5
Özlem'in Mutfağı - Kanal 3
Mehmetçik - TRT 1
Mehmetçik - Show TV
Mehmetçik - Kanal 1
Sıra Dışı İşler - Kanal A
Profesyonel Yaşam - Kanal A
Mutfak Keyfi - Kanal A
Akşam Saati - Kıbrıs Genç TV
Avandgarde (Magazin) - Kıbrıs Genç TV,
DİZİLER

Cennet Mahallesi - Konuk Oyuncu - Show TV
Gönül Salıncağı - Doktor Elif - TRT 1
Tatlı Bela Fadime - Helime - Star TV

dj coskun binkanat

mertali
DJ Coşkun Binkanat, 2 Temmuz'da 'Feel The Groove' adlı çalışması ile, 10 Temmuz'da 'House Dreams', 20 Temmuz'da Ümit Biriktir ile birlikte 'Sorma' adlı müzik çalışmaları ile Dijital Platformlardan sevenleriyle buluşacak.
Sürpriz bir Türkçe şarkının remiksini de hazırlayan Coşkun Binkanat, karantina dönemini en iyi şekilde değerlendirdiğini söyledi.

kpop nedir

mertali
K-Pop, genellikle dans, elektronik, elektropop, hip hop, rock ve çağdaş R&B'yi içerisinde barındırmaktadır. 1990'ların başında ortaya çıkan K-Pop, son yıllarda küresel bir imaja sahip olmuştur. Buradaki en büyük katkı ise teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal paylaşım platformlarının yaygınlaşmasıyla meydana gelmiştir.
ADVERTISING

Güney Koreli şarkıcı Psy'nin "Gangnam Style" şarkısının klibi, YouTube'da en çok izlenen videolardan biri olmuştur.
K-pop müzik özellikle gençler arasında popülerdir. K-popu sadece bir müzik türü değil, aynı zamanda bir altkültür olarak da görmek mümkündür. Sadece müzikleriyle değil danslarıyla da ünlüdür. Neredeyse bütün şarkılarının dansı vardır. Daha çok 3-5-7-13 kişili erkek veya kadın grupları bulunur.

kurretulayn matur

mertali
Kurretülayn Matur kimdir? Semih Öztürk ile dünyaevine girdi!
Kurretülayn Matur, önceki gün yaşanan gelişmelerin ardından pek çok vatandaşın araştırdığı isim olmaya başladı. Semih Öztürk ile hayatını birleştirmesinin ardından biyografisi ile araştırılan Kurretülayn Matur, magazin gündemini takip eden pek çok kişinin ilgi odağı oldu. Peki, Kurretülayn Matur kimdir? İşte, Semih Öztürk ile evlenen Kurretülayn Matur hakkında detaylı bilgiler
Kurretülayn Maturi, Semih Öztürk ile evlenmesinin ardından pek çok kişinin gündemindeki isim olmaya başladı. Survivor ve Ütopya gibi yarışmalarla tanınan Semih Öztürk ile 20 Haziran akşamı dünyaevine giren Kurretülayn Matur, tiyatro ve televizyon geçmişine sahip. Peki, Kurretülayn Matur kimdir nereli ve kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

KURRETÜLAYN MATUR KİMDİR?

Kurretülayn Matur, 31 Ekim 1990 tarihinde Ankara'da Keçiören'de doğmuştur. Kurretülayn Arapça'da Nur Gözlü demektir. Babası Mardin'li, annesi Isparta'lıdır. Ailesi 7 yıldır Karaman'da yaşamaktadır. İstanbul Üniversitesi mezunudur ve İstanbul'da yaşamaktadır. İstanbul Fatih Üniversitesinin Fatih sanat tiyatrosunda oyuncu kadrosundadır.

1.64 boyunda ve bekar olan Kurretülayn Matur, daha önce Tiyatro, dizi ve reklamlarında oynamıştır. Audrey Hepburn'u örnek almakta ve ileride büyük bir oyuncu olmak istemektedir.

2012 yılında Kanal D'de yayınlanan ilk sezon Ertem Şener'in, 2. Sezon Zuhal Topal'ın sunduğu "Kazanmak İçin 1 Dakika" adlı bir yarışma programına ilk sezon katıldı. Bu yarışmayı kazanarak 16 bin liranın sahibi oldu.

kulağa kaçan

hafsa
Kulağakaçan, Karınlarının bitimindeki çatal şekildeki kıskaçlarıyla göze çarparlar. Dermaptera takımındaki bu böcekler hem etçil hem de otçul olarak beslenirler. Yavru bakımı yapan böceklerdir. Kışları ağaç kovukları, taş dipleri, duvar çatlakları gibi kuytu köşelerde geçirirler. Bu yüzden evlerde de görülebilirler.

mine tugay

mertali
Kanal D'nin ilgiyle izlenen ve geçen hafta final yapan dizisi 'Zalim İstanbul'da 'Şeniz' karakterine hayat veren Mine Tugay saç rengini değiştirdi. Uzun yıllardır görmeye alıştığımız saçını kumral renge boyatan Mine Tugay, bu gelişmenin ardından merak konusu oldu. Peki, Mine Tugay kimdir? Mine Tugay kaç yaşında ve nereli?
Rol aldığı dizilerdeki başarılı performansıyla adından söz ettiren Mine Tugay, magazin basını ve sosyal medyayı yakından takip edenlerin bildiği bir isim. İşte, Mine Tugay hakkında merak edilenler...
Mine Tugay, 28 Temmuz 1978 tarihinde Konya'da dünyaya geldi. 2002 yılında 'İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümünden mezun oldu. 2005 yılında Bahçeşehir Üniversitesi 'İleri Oyunculuk Yüksek Lisans'' bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı.
Oyunculuğa 1997 yılında Masal Gerçek Tiyatrosu'nda oynadığı oyunla adım atan Mine Tugay, 2002 yılından itibaren Semaver Kumpanya tiyatrosunda "Mem u Zin","Simurg /Kuşlar meclisi","On ikinci Gece" adlı oyunlarda oynayarak profesyonel tiyatro hayatına başladı. Ardından Tiyatro Dot' da ,"Çok Uzak", "Karatavuk", "Vur/Yağmala/Yeniden" oyunlarıyla seyirciyle buluştu.
Mine Tugay 2008 yılında oynadığı "Karatavuk" oyunundaki 'Una' rolüyle Afife Jale tiyatro ödüllerinde 'En Başarılı Kadın Oyuncu', 8.lions tiyatro ödüllerinde de 'En İyi kadın Oyuncu' ödüllerini almıştır.

kurban

hafsa
Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir.

hamam böceği

hafsa
Hamam böceği, Blattodea takımını oluşturan böcek türlerine verilen ad. Takımın isimleri Yunanca blatta sözcüğünden türemiştir. Sözcüğün anlamı "hamam böceği"dir. 6 farklı familyada yaklaşık 4.500 tür bulunmaktadır

süt helvası

hafsa
Süt Helvası Tarifi
Dışı tıpkı fırın sütlaç gibi kabuk bağlamış, içi yumuşacık kıvamlı, hafif ve pratik bir tarif yapmak istiyorsanız bu tarifi çok seveceksiniz! İftardan sonra, çayın yanına mis gibi gidecek bu tarifi 15 dakikada hazırlamanız mümkün!
Sevdiklerinizin canı tatlı mı çekti, o halde mutfaktan bekleniyorsunuz! Şimdiden ellerinize sağlık!
KAÇ
KİŞİLİK
6 kişilik

HAZIRLAMA
SÜRESİ
5 dakika

PİŞİRME
SÜRESİ
15 dakika

Süt Helvası Tarifi İçin Malzemeler
4 yemek kaşığı tereyağı
4 yemek kaşığı un
1 litre süt
1 su bardağı toz şeker
1 paket vanilin
1 adet yumurta sarısı
Üzeri İçin:
1 adet muz
1 çay kaşığı tarçın
1 avuç ceviz

Süt Helvası Tarifi Nasıl Yapılır?
Fırını ızgara ayarında 200 dereceye ayarlayın.
Derin bir tencerede, orta ateşte, un ve tereyağına hafif renk aldırıp, kokusu çıkana kadar kavurun.
Üzerine azar azar sütü ekleyin. Hafif kıvam aldığında toz şekeri ekleyin.
Şeker eriyip, boza kıvamına gelince ocağın altını kapatın. Bu esnada çırpmaya devam ederek yumurta sarısı ve vanilini ekleyin.

Tatlıyı fırına atar atmaz, fırının derecesini 220 dereceye getirin ve üzeri kızarana kadar 4-6 dakika arası fırınlayın.
Tatlıyı fırından çıkardıktan sonra ılımaya bırakın. Muz, ceviz ve tarçın ile servis edin.

hava olusumu

hafsa
Yeryüzündeki sular ,Güneş'in etkisiyle buharlaşır ve yükselir. Yükseklerde bulunan soğuk hava Su buharını çok küçük su damlacıklarına ya da buz kristallerine dönüştürerek bulutlar oluşur. ... Su damlacıkları birleşerek büyüyüp ağırlaştığında yağmur olarak yere iner ...

newyork borsasi

mertali
new york borsası yükselişle kapandıkapanışta, dow jones endeksi 130 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,50 artışla 26.156,10 puana yükseldi.

s&p 500 endeksi yüzde 0,46 kazançla 3.132,08 puana çıktı. nasdaq endeksi ise yüzde 0,74 artışla 10.131,37 puana yükselerek tüm zamanların en yüksek kapanışını kaydetti.

endekslerdeki pozitif seyirde, yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgını nedeniyle gerileyen ekonomik verilerin toparlanma göstermeye başlaması ve teknoloji hisselerinin değer kazanması etkili oldu.

abd'de bugün açıklanan verilere göre, ülkede imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (pmı), haziranda 9,8 puanlık artışla 49,6 değerine yükseldi ve piyasa beklentisinin üzerinde bir seyir izledi.

şanlı urfa da corona vakasi

mertali
Şanlıurfa'da yeni tip corona virüsü (Covid-19) tedbirleri kapsamında bir mahalle, bir konfeksiyon fabrikası ve 28 binada karantina uygulaması başlatıldı.
Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından salgınla mücadele kapsamında yeni kararlar alındı.

Karara göre kent genelinde Ceylanpınar ilçesine bağlı kırsal Yukarıesence Mahallesi, Organize Sanayi Bölgesi'nde bir konfeksiyon fabrikası ile 28 binada yaşayan bazı vatandaşların corona virüsü testi sonuçları pozitif çıktı.

Bunun üzerine ilgili mahalle, fabrika ve binaların 14 gün karantinaya alınması kararlaştırıldı.

19 BİNADA KARANTİNA SONLANDIRILDI

Öte yandan, Hilvan ilçesine bağlı kırsal Korgun Mahallesi, Viranşehir ilçesine bağlı kırsal Akkese Mahallesi ile 19 binada uygulanan karantina sona erdirildi.

reçel

mertali
EL YAPIMI REÇEL NASIL SAKLANMALI...Doğal yöntemlerle hazırlanan reçeller, kuru ve serin bir yerde bir sene gibi uzun bir süre muhafaza edilebilir. Saklama koşullarının doğruluğu ile reçelin ömrü doğru orantılıdır. Sıcak sıcak ya da oda ısısında soğuduktan sonra ağzına kadar reçel kavanozlarına doldurulan reçeller, kapakları sıkı bir şekilde kapandıktan ve hava almaması adına üzerlerine pamuklu bir bez kapatılıp, ip ile bağlandıktan sonra saklanmalıdır.

Tabii reçeli kavanoza ilk koyduğunuzda yapmanız gereken önemli bir adım daha var. Kavanozun içindeki reçel şöyle iyice bir soğuyana kadar sıkı bir şekilde ağzını kapadığınız kavanozu ters bir şekilde bekletin. Ardından serin ve kuru bir yere kaldırın.

corona virusu

mertali
ölü sayısı hizla artıyor.Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'nun verilerine göre; 20 Ocak'ta Çin'de görülen vaka sayısı 291'di. Çinli yetkililer bugün itibarıyla virüs nedeniyle 213 kişinin hayatını kaybettiğini, tespit edilen vaka sayısının ise 9 bin 692'ye yükseldiğini duyurdu. Bu sayı, sadece 11 gün içinde corona virüsü vakasının yaklaşık 45 kat arttığını gösteriyor.

baba parası

mertali
Baba Parası
Selçuk Aydemir yapımcılığını ve senaristliğini üstleneceği Baba Parası filminin çekimlerine eylül ayında başlayacak. Baba Parası filminde Ahmet Kural ve Murat Cemcir başrolde yer alacak. Baba Parası filminde Ahmet Kural ve Murat Cemcir'e Devrim Yakut, Yağmur Tanrısevsin, Almila Ada, Rasim Öztekin, Ayhan Taş ve Osman Alkaş eşlik edecek.

sevgiller gunu

mertali
Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.[1]

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

corona virusu

mertali
Amerikalı yazar Dean Koontz, koronavirüsü 39 yıl önce tahmin etmiş

Gerilim türündeki romanlarıyla çok satanlar listesini alt üst eden Amerikalı yazar Dean Koontz'un, 1981 yılında kaleme aldığı 'Karanlığın Gözleri' adlı kitabında, 'Wuhan-400' adı verilen bir virüsten bahsettiği ortaya çıktı.

ozel egitim anaokulu

mertali
76 İLDE DE 354 ÖZEL EĞİTİM ANASINIFI

MEB, sadece 28 ilde bulunan özel eğitim anaokulunu 81 ile yaygınlaştırmak için atağa geçti. Bu yılın sonuna kadar özel eğitim anaokulu olmayan 53 ilde de anaokulu açılacak. 2020 yılının ilk 6 ayında 53 ilin 30'unda özel eğitim anaokullarının hizmete girmesi planlanıyor.


Türkiye genelinde ayrıca 76 ilde de 354 özel eğitim anasınıfı bulunuyor. Bu kapsamda İstanbul'da 42, Ankara'da 21, Van'da 14, İzmir ve Tekirdağ'da 11 ve Kocaeli'nde 10 anasınıfı hizmet veriyor.

ÖZEL EĞİTİM ANASINIFI UYGULAMASI 81 İLE YAYGINLAŞTIRILIYOR

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, bakanlık olarak özel eğitimde sunulan hizmetin kalitesi kadar erişilebilirliğinin de önemine işaret etti. Özer, bir taraftan verilen hizmetin kalitesini artırırken diğer taraftan bu hizmetlere 81 ilde vatandaşların kolayca erişebilmesini istediklerini vurguladı.

Halen sadece 28 ilde hizmet veren özel eğitim anaokulu hizmetini, bu yılın ilk 6 ayında 30 ilave anaokulu hizmete sokarak 58 ile çıkartacaklarını bildiren Özer, şunları kaydetti: "Bu yılın sonu itibarıyla 81 ilde özel eğitim anaokulunu hizmete alacağız. Dolayısıyla 81 ilde en az bir anaokulunun hizmet vermesini sağlamış olacağız. Ayrıca, 76 ilde hizmet veren özel eğitim anasınıfı uygulamasını da bu ay itibarıyla 81 ile çıkartacağız. Böylece özel eğitim anaokulu ve özel eğitim anasınıfı olmayan ilimiz kalmamış olacak. Bir sonraki adım olarak da özellikle büyükşehirlerimize ağırlık vererek buralardaki özel eğitim anaokulu sayısını artıracağız."

8mart kadinlar günü

mertali
Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.[1] İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Bu, kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır. Amerika Sosyalist Partisi, 28 Şubat 1909'da New York'ta bir "Kadınlar Günü" düzenledikten sonra, 1910 Uluslararası Sosyalist Kadın Konferansı her yıl bir "Kadınlar Günü" düzenlenmesini önerdi. 1917'de Sovyet Rusya'da kadınlar oy hakkı kazandıktan sonra, 8 Mart orada ulusal bayram oldu. Daha sonra gün, 1975'te Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilene kadar ağırlıklı olarak sosyalist hareketler ve ülkeler tarafından kutlandı. Günümüzde "Dünya Kadınlar Günü" bazı ülkelerde resmi tatildir, bazı ülkelerde büyük ölçüde görmezden gelinir. Bazı ülkelerde protesto günüdür, diğerlerinde ise kadınlığı kutlayan bir gündür.

orkide nedir

Aysegul0606
Sevgi, zerafet, mutluluk ve asaletin simgesi Orkide; Singapur, Taylan ve Çin' de yetiştirilir. Çokça çeşidi vardır. Türkide de üretimine başlanmıştır. Adana, Antalya, İzmir, Yalova' da yetiştirilmektedir.

bobrek yetmezligi

Aysegul0606
Kronik böbrek yetmezliği veya kronik böbrek hastalığı böbreğin zaman içinde fonksiyonlarını kaybetmesidir. Bir anda gelişmeyen kronik böbrek yetmezliği kademeli olarak yaşanmaktadır. Altta yatan neden bağlı olarak gün geçtikçe ilerleyen böbreklerin fonksiyon kaybı sonunda böbrekleri tamamen çalışamaz hale getirebilir.

böbrek yetmezliği hangi rahatsızlıklara yol açar

Aysegul0606
Böbrek yetmezliği kalp damar hastalıklarından akciğer sorunlarına kadar birçok rahatsızlığına yol açabilmektedir.

Gut: Kronik böbrek yetmezliği yaşayan kişilerde en sık görülen rahatsızlıkların başında Gut hastalığı gelmektedir. Ürik asit böbrekten süzüldüğü için iki hastalık birbiriyle alakalıdır.
Vücutta sıvı birikmesi: Böbreklerin sağlıklı çalışmaması vücutta elektrolitlerle birlikte aşırı sıvı birikimine yol açabilir. Vücutta aşırı sıvı birikmesi, kalp ve akciğerlerle ilgili sorunlara, hipertansiyona, kol ve bacaklarda şişkinliklere yol açabilir.
Potasyum artışı (hiperkalemi): Böbrek yetmezliği kandaki potasyum seviyesinde ani artışlara yani hiperkalemi rahatsızlığına nedene olabilir. Ani potasyum artışı kalbin çalışmasıyla ilgili ciddi sorunlara yol açabilir.
Kalp hastalıkları:Kalp hastalıkları böbrek yetmezliğine neden olabildiği gibi tam tersi böbrek yetmezliği de kalp hastalıklarına zemin hazırlayabilmektedir. Diyaliz tedavisi alanların en sık ölüm nedeninin kalp hastalıkları olduğu bilinmektedir.
Hassas kemikler: Böbreklerin bir görevi de D vitamini ve kalsiyum tutmasıdır. Böbrekler gerektiği gibi çalışmadığında vücutta aşırı potasyum birikmesi yaşanır. Bu da kemiklerden kalsiyum çekilmesine neden olabilir. Çalışmayan böbrekler aynı zamanda D vitamininin kullanımında sorunlara yol açabilir. Her iki durumda sağlıksız kemiklere ve kolay kemik kırılmalarına neden olabilir.
Anemi: (Kansızlık) Böbrekler vücudun kırmızı kan hücreleri yapmasına yardımcı olur. Yetersiz çalışan böbrekler kırmızı kan hücresi eksikliğine zemin hazırlayabilir.
Erkeklerde ereksiyon sorunları, azalan cinsel dürtü veya kadınlarda doğurganlığın azalması görülebilir.
Hamilelik sırasında anne ve anne karnındaki bebek için risk taşıyan gebelik komplikasyonları yaşanabilir.
Böbreklerde geri dönüşümsüz hasar yani son dönem böbrek hastalığı ve buna bağlı olarak diyaliz veya böbrek nakli gibi sonuçlar yaşanabilir.

akciğer nedir

Aysegul0606
İnsanlar gibi tüm omurgalı canlıların solunum organı akciğerlerdir. Nefes alma aksiyonunda hava, burun ve ağız yolu ile soluk borusundan geçerek akciğerlere ulaşır. Asli görevi dünyamızda bulunan oksijeni kan dolaşımına nakletmek ve kandaki karbondioksiti dışa çıkarmaktır. Akciğerlerimiz sağ ve sol tarafta iki adet olmak üzere göğüs boşluğunda bulunmaktadır. Sağ akciğer sol akciğere göre 1 lob fazladır. Sağda 3 solda 2 adet lob vardır. Soldaki adetin kümülatif azlığı kalp ile aynı bölgede bulunmasından kaynaklanmaktadır. Sol tarafta iki adet akciğer lobu ve kalp bulunmaktadır. Akciğer, göğüs kafesi boşluğunda yer aldığı için doğal bir korumaya sahiptir. Tıpkı gözlerin çukurda olup doğal yollar ile birçok dış etkenden korunduğu gibi.

akciğer kanseri nedenleri

Aysegul0606
Akciğer kanserinin en büyük nedeni sigara olsa da sigara içmeyenlerde de akciğer kanserine rastlanabilmektedir. Tüm akciğer kanserleri vakalarına bakıldığında %15'lik dilimi hiç sigara içmemiş kişiler oluşturmaktadır. Sigara içilen ortamlarda bulunmak da akciğer kanseri gelişim riskini artırmaktadır. Sigaradan uzak durarak 10 yıl için de akciğer kanseri riski yüzde 50 azaltılabilir. Sigara, pipo, puro ve nargile gibi ürünler, kanser nedeni olarak ispatlanmış en önemli risk faktörleridir. Sigaranın dışında; genetik geçiş, asbest, radon gazı, hava kirliliği de akciğer kanseri nedenlerindendir. Verem gibi bazı akciğer hastalıkları, akciğerlere radyoterapi uygulanması riski artırabilmektedir. İçme sularında yüksek düzeyde arsenik maddesi olması da önemli bir nedendir. Kadınların da giderek daha fazla sigara tüketmesi ile son yıllarda akciğer kanserinde artış görülmektedir.

Kansere neden olabilen etkenlerden korunmak mümkün mü?
Akciğer kanserinin en önemli nedeni olan sigarayı bırakmak ya da sigarda içilmiyorsa hiç başlamamak, kanserden korunmanın en önemli yoludur. Sigara karşıtı kampanyalar sayesinde sigara bağımlılığında azalma görülmüş ve buna bağlı akciğer kanseri vakalarında ciddi bir azalma sağlanmıştır. Akciğer kanserinin diğer nedenleri arasında gösterilen Radon gazının, yaşanılan yerde bulunup bulunmadığının ölçülebilir bir metodu yoktur. Aspest maddesinden de korunmak çok mümkün değildir.

karaciğerin görevleri nelerdir

Aysegul0606
enfeksiyon ve hastalıkla savaşmak
vücudu zehir ve alkolden arındırmak
ilaçları parçalamak
kanı filtrelemek ve temizlemek
kandaki kolesterol miktarını kontrol etmek
hormonları üretmek ve dengelerini korumak
vücudun kendini onarmasına yardım eden kimyasallar üretmek
sindirilmiş gıdayı işlemek
bağırsaktaki gıdaların parçalanmasına yardım eden safra üretmek
enerji depolamak ve vücudun gereksinimi olduğunda kullanmak
şekerleri, vitaminleri ve demir dahil mineralleri depolamak
kendini onarmak ve yenilemek
Karaciğer çok dirençli bir organdır. Büyük parçaları zarar gördüğünde bile çalışmaya devam edebilir. Hatta kendini onarabilir ve yenileyebilir. Bununla birlikte siroz ve kanseröz değişiklikler gibi karaciğerin kendini onaramayacağı bazı tip tahripler de mevcuttur.

namaz abdesti

hafsa
Abdest almaya başlamadan önce "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet ederiz.
Elleri yıkama
"Eûzübillahimine şşeytanirracim-Bismillahirrahmanirrahim" Önce eller bileklere kadar ve parmak araları da ovuşturularak üç defa yıkanır.
Ağza su verme
Sağ elimize üç defa su alarak ağzımıza veririz. Her su alışta ağzımızı çalkalayarak ağızdaki suyu dökeriz.
Buruna su verme
Tekrar avucumuza su alarak üç defa burnumuza veririz. Sol el ile de sümkürür temizleriz.
Yüzü yıkama
Sonra iki avucumuza su alarak saç bitiminden çene altına kadar yüzümüzü üç defa yıkarız.
Sağ kolu yıkama
Önce sağ kolu dirsekle beraber üçer defa yıkarız.
Sol kolu yıkama
Sonra sol kolu dirsekle beraber üçer defa yıkarız.
Başı mesh etmek
Sağ elimizle başımızın dörtte birini mesh ederiz. Yani sağ elimizi ıslatıp başın dörtte birini sıvazlayarak ıslatırız.
Kulakları mesh etmek
Her iki eli de ıslatıp serçe parmaklarımızla kulaklarımızın içini mesh ederiz. Kulakların arka kısmını ise baş parmaklarımızla mesh ederiz.
Boynu mesh etmek
Sonra baş ve serçe parmaklarımızı kullanmadan işaret, orta ve yüzük parmaklarımızın dışı ile boynumuzu da mesh ederiz.
Ayakları yıkama
Ayaklara gelince, parmaklardan başlayarak önce sağ sonra sol ayağımızı topuk kemiği ile beraber üçer kez yıkarız.

Ayaklarımızı yıkarken parmak aralarımızın iyice yıkanmasına dikkat etmemiz gerekir.

rezene

hafsa
REZENE ÇAYININ FAYDALARI

Rezene çayının sağlık için faydalarından bazıları şunlardır:

* Rezene tohumu sindirime etkili bir yardımcıdır. Gastrointestinal sistemdeki düz kasların gevşemesine ve gazı, şişkinliği ve mide kramplarını azaltmasına yardımcı olabilir. Rezene tohumlarından yapılan çaylar, irritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve gastrointestinal sistemi etkileyen diğer durumların neden olduğu mide kas spazmlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

* Rezene yapısındaki potasyum sayesinde gerilmiş damarları rahatlatır ve kan basıncını düşürür. Tansiyonu dengeleyerek kontrol altında tutar.

* Rezene çayı antimikrobiyal ve antiviral bir ajandır. Soğuk algınlığı hissediyorsanız, rezene çayı içmek vücudunuzun bağışıklık sisteminize saldıran patojenlere karşı savaşmasına yardımcı olabilir.

* Rezene mükemmel bir lif kaynağıdır. Lif, kolesterolün yeniden emilimini önler ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Ayrıca zengin bir potasyum kaynağı olan rezene, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur ve sodyumun istenmeyen etkilerine karşı koyar. Bu, hipertansiyonu ve nihayetinde kalp hastalığını önler.

* Rezene, bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir antioksidan olan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Rezene ayrıca T hücrelerinin üretimini uyarabilen selenyum da içerir. Ayrıca bağışıklığı daha da geliştirmeye yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

* Rezene tohumu ekstrelerinin glokom tedavisinde potansiyel olarak yararlı olduğu bulunmuştur. Rezene çayını doğrudan göz damlası veya kompres olarak uygulayın.

* Rezene çayı kilo vermek isteyenlerin tüketmesi gereken bir içecektir. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmayı kolaylaştırır.

* Rezene çayı, iyi uyku için hayati önem taşıyan bir kimyasal olan melatonin bakımından zengin olduğu için mükemmel bir gece çayıdır. Çayın sindirime yardımcı olduğu, vücudu rahatlattığı ve stres seviyelerini düşürdüğü için rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

* Mükemmel bir antimikrobiyal ajan olan rezene, diş eti iltihabının tedavisine yardımcı olur.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x