confessions

padisah

Kelebek - Moderatör -

  1. toplam entry 1617
  2. takipçi 1
  3. puan 10215

kaynamış su

padisah
Kaynamış Su Arınmış mıdır?

Su, canlıların temel ihtiyaçlarından biridir ve suyun güvenilirliği her zaman merak ettiğimiz konular arasındadır. Çoğu zaman suyun kaynatılarak tüm bakterilerden arındırıldığı inancına kapılırız oysaki kaynamış su yalnızca bakterileri yok eder. Nitrat, ağır metaller gibi çoğu kirletici madde kaynatılarak sudan ayrılamaz. Bazı durumlarda kaynatma işlemi suyu azalttığı için kirletici maddelerin konsantrasyonunu arttırabilir.
Ancak temiz ve güvenli suya ulaşma imkanı bulunmuyorsa suları kullanmadan önce kaynatıp soğutmak, sudaki mikropları etkisiz hale getirilmek için kullanılan bir yöntemdir.

elmalı turta

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Elmalı turta dünyada en popüler turtalardan biridir. Bir elmalı turtanın asıl unsuru elma ve hamurdur. Bunun üstüne ara sıra krema ya da dondurma koyulur veya çedar peyniri yanında servis edilmektedir. Elmalı turta genellikle "à la Mode" tarzında servis edilir.
Anavatanı: İngiltere

kruvasana tarifi

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Malzemeler3 adet
milföy hamuru
3 yemek kaşığı
çikolata kreması
1 adet
yumurt sarısı
(üzeri için)
Nasıl Yapılır?
Milföy hamurlarımız hafif eridikten sonra üçgen şekilde kesiyoruz.

Daha sonra malzeme koyacağımız iç tarafın uçlarını ortadan az olacak şekilde çizik atıyoruz.
Milföy hamurumuza çikolatalarımızı sürüyoruz.
Rulo şekilde sarıyoruz.
Üstlerine yumurta sarımızı sürüp önceden ısıttığımız 180 derecelik fırında 20 dakika pişiriyoruz. Afiyet olsun...

kruvasana

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Kruvasan, Türkçe "ay çöreği, hilal açması" anlamına gelen Avusturya kökenli, hilal şeklinde olan bir yiyecektir. Kat kattır. Sadece tereyağıyla yapıldığı için açma ile farkı büyüktür. Genellikle yanında kahve ile yenilir.

ponçik

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Ponçik, pişiye benzeyen bir çeşit tatlıdır. İçine sarı veya kakaolu krema ya da reçel konulabilir. Polonya'nın geleneksel mutfağında yer alır. Rusya ve Ukrayna'da da yapılan çeşitleri vardır.
Anavatanı: Polonya

asaket tablet

padisah
ASEKET, - Osteoartit (kireçlenme) belirti ve bulgularının tedavisinde, ... - Akut gut artriti (damla hastalığında görülen eklem iltihabı) tedavisinde, Page 2 2/ 8 - Akut kas iskelet sistemi ağrılarının tedavisinde, - Postoperatif (ameliyat sonrası) ağrı tedavisinde, - Dismenore (ağrılı adet görme) tedavisinde kullanılır.

ultracef 500 tablet nedir

padisah
1. ULTRACEF nedir ve ne için kullanılır?
• ULTRACEF, beyaz renkli, oval film kaplı tabletlerdir. 10 ve 20 film kaplı tablet
ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır.
• ULTRACEF 500 mg film kaplı tablet, etkin madde olarak 500 mg sefprozile eşdeğer
523,11 mg sefprozil monohidrat içerir.
• ULTRACEF beta-laktam antibiyotikler olarak adlandınlan bir ilaç grubuna dahildir.
• ULTRACEF, yetişkinlerde boğaz, bademcik veya sinüs iltihabı gibi üst solunum yolu
enfeksiyonlannın, bronş iltihabı ve zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonlannm, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının ve kısa süreli idrar kesesi iltihabı (sistit) dahil komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonlannm tedavisinde kullanılır.
• Çocuklarda ise boğaz, bademcik, orta kulak veya sinüs iltihabı gibi üst solunum yolu
enfeksiyonlarının ve komplike olmayan deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarımn
tedavisinde kullanılır.
2. ULTRACEF'i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler ULTRACEF'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer;
• Sefprozil'e, sefalosporin grubu antibiyotiklere veya ULTRACEF'in diğer bileşenlerine karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz,
ULTRACEF'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer:
• Penisiline karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz,
• Tedavi sırasında ishal olursanız,
• Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa (bu durumda dozun değiştirilmesi gerekebilir)
• Güçlü idrar söktürücü ilaçlar (diüretikler) ile tedavi oluyorsanız.
ULTRACEF'in uzun süre kullanımı duyarlı olmayan organizmaların gelişimine (süperenfeksiyona) neden olabilir. Eğer tedavi sırasında süperenfeksiyon oluşursa, uygun önlemlerin alınması gerekir.
ULTRACEF, özellikle kalın barsak iltihabı olan ve mide-barsak ile ilgili hastalık geçmişi olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
Sefalosporin antibiyotiklerle tedavi sırasında pozitif Coombs testleri görülebilir. ULTRACEF'in 6 aydan küçük bebeklerde kullanılması önerilmemektedir.
Bu uyanlar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışmız.
ULTRACEFMn yiyecek ve içecek ile kullanılması
ULTRACEF'in yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.

mancınık ne işe yarar

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Topun icadından önce kale kuşatmaları sırasında ağır taş gülleleri fırlatmak için kullanılan aracın adı mancınıktır. Mancınık veya katapult, Orta Çağ'da savaşlarda ve kuşatmalarda, duvarları hasara uğratmak için kullanılan, bir kol kullanılarak uzak mesafelere fırlatmalar yapabilen silah

mancınık nedir

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Trebüşe, tahkim edilmiş yerleşimlerin surlarında gedik açmak için kullanılan bir mancınık türü. Taş ya da madenler gibi hammaddelerin gülle formuna getirilmesiyle elde edilen ağır maddeleri fırlatmaya yarayan trebüşeler, barutun silah olarak kullanılmasına değin en etkili kuşatma makinelerinden biriydi

barış pehlivan

padisah
Barış Pehlivan, Türk gazeteci ve yazardır. 14 Şubat 2011'de gözaltına alınıp Odatv Davası kapsamında Silivri Cezaevi'nde 19 ay tutuklu kaldıktan sonra, 14 Eylül 2012 de görülen duruşmada tahliye edildi.
Doğum tarihi: 10 Temmuz 1983 (37 yıl yaşında), İstanbul
Eğitim: İstanbul Üniversitesi
Doğum: 10 Temmuz 1983 (37 yaşında); İstanbul, Türkiye

murat ağırel

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Murat Ağırel
23 Eylül 1978 Anada, Ceyhan doğumlu olan Murat Ağırel, liseye kadar eğitimini Ceyhan'da tamamlamıştır. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Otomotiv Bölümünün ardından Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümünden mezun olmuştur.

aytunç erkin

padisah
Aytunç Erkin Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?
1975 yılında dünyaya gelen gazeteci, yazar Aytunç Erkin Sakarya Üniversitesi Turizm Bölümünü tamamlamış, ardından Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olmuştur.
Adana Kozan doğumlu Aytunç Erkin 1997 yılından bu yana bir çok dergi, televizyon ve gazete bünyesinde çalışmalarını sürdürmüştür. Günümüzde ise Sözcü Gazetesi Editörü olarak mesleki hayatına devam etmektedir.

Sarı-Lacivert Öfkeli Adam: Aziz Yıldırım, FETÖ'nün Şifreleri / Buşmuavini, [email protected] Adam & AKP Eski Milletvekili Emin Şirin Anlatıyor isimli kitaplara imzasını atmıştır.

asaket

padisah
ASEKET etkin madde olarak deksketoprofen trometamol ve parasetamol içerir. - Damla hastalığında görülen eklem iltihabı (akut gut artriti) tedavisinde Page 2 2/8 - Akut kas iskelet sistemi ağrılarının tedavisinde - Ameliyat sonrası (postoperatif) ağrı tedavisinde - Ağrılı adet görme (dismenore) tedavisinde kullanılır.

dermatop

padisah
DERMATOP, derinin hasta olan kısmına sürülerek uygulanan, steroid hormonlar (kortikosteroid) sınıfından bir ilaçtır. İltihap giderici, alerji giderici, kaşıntı giderici, akıntı giderici ve hücre çoğalmasını önleyici etkilere sahiptir.

zalain krem

padisah
İlacın Etken Maddesi Sertakonazol nitrat' tır. Zalain Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyici etkisi vardır. Deri mantarı, mayalar ve maya benzeri mantarların ve küf mantarlarının tedavisi için uygundur. Zalain, Candida' ya bağlı koltuk altı, meme altları, testisler üzerinde ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekeler ile belirgin kaşıntılı /döküntülü mantar enfeksiyonları; ayak mantarı (tinea pedis), avuç içlerinde görülen el mantarı (tinea manuum), tırnak mantarı (tinea unguium), en sık boyun, gövde, kol, ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık, yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı (tinea korporis); sakal mantarı (Tinea barbae); kasık bölgesinde, dış genital organlarda, uylukların iç kısımlarında ve kalçada ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler, kaşıntı, yanma hissi, soyulma ile belirgin kasık mantarı (tinea kruris); genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (tinea versicolor) tedavisinde kullanılmaktadır.

elektra

padisah
ELEKTRA® PLUS jel Haricen uygulanır. Etkin madde: 1 g jel, etkin madde olarak 12,5 mg deksketoprofene eşdeğer 18,45 mg deksketoprofen trometamol ve 2,5 mg tiyokolşikosid içerir. Yardımcı maddeler: Karbopol 940, trometamin, etil alkol (%96), lavanta esansı ve deiyonize su.

artuk bey

padisah
Artuk Bey, Artuklu Beyliği'nin kurucusu olan Türk komutandır. Oğuzlar'ın Döğer boyuna mensup olup, 1063 yılında kendisine bağlı Türkmenlerle Selçuklu Sultanı Alparslan'ın hizmetine girdi. Bazı yabancı kaynaklarda telaffuzdan kaynaklı sebeplerle kendisinden Urtuk, Ortok, Ortuk ve Artak şeklinde bahsedilmiştir.
Ölüm tarihi ve yeri: 1091, Kudüs, İsrail
Tam adı: Zaheer-ul-Daulah Artuk Beg
Tabiiyet: Büyük Selçuklu İmparatorluğu
Torun çocuğu: Necmeddin Alpi
Çocuklar: İlgazi Bey, Sökmen Bey
Torunlar: Rukn al-Dawla Daud, Hüsameddin Timurtaş

sırtlan

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Sırtlangiller, etçiller takımına ait bir familya. Dış görünüşleri ile köpeklere benzemelerine rağmen aslında kedimsiler alt takımına dahillerdir ve bilimcilerin fikirlerine göre misk kedisigiller familyasından türemişlerdir. Günümüzün sırtlangilleri Afrika'da ve Güney ile batı Asya'da yaygındırlar.
Bilimsel adı: Hyaenidae
Hız: Benekli sırtlan: 60 km/sa
Kütle: Benekli sırtlan: 44 – 64 kg, Çizgili sırtlan: 22 – 55 kg, Kahverengi sırtlan: 40 – 44 kg
Yaşam süresi: Benekli sırtlan: 12 yıl, Çizgili sırtlan: 12 yıl
Uzunluk: Benekli sırtlan: 95 – 170 cm, Çizgili sırtlan: 85 – 130 cm,
Boy: Benekli sırtlan: 70 – 92 cm, Çizgili sırtlan: 60 – 80 cm, Kahverengi sırtlan: 70 – 80 cm

3 etek

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Üç etek, Anadolu'ya özgü olup Türkiye Türkmenleri tarafından kullanılan bir kadın giysisi. Uzun bir cepkendıran elbisenin etek kısmı üç parçadan oluşur. İçine yörelere göre farklılık gösteren göynekler giyilir. Eteğin öndeki kısımları bele bağlanır. Üzerinede her yörenin farklı kuşakları takılır.
1

cevizli köfte

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Cevizli Köfte Tarifi İçin Malzemeler
1 su bardağı köftelik bulgur.
1 adet patates.
1/2 su bardağı domates salçası
1/2 su bardağı ceviz içi.
2 yemek kaşığı kırmızı toz biber.
1/2 su bardağı isot.
1 adet kuru soğan.
1 silme tatlı kaşığı tarçın.

andrea doria

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Andrea Doria, Cenevizli amiral ve condottieri. 1538'deki Preveze Deniz Muharebesi'nde Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması'yla savaşan Kutsal İttifak donanmasına komuta etmiştir.
Doğum tarihi: 30 Kasım 1466, Oneglia, İmperia, İtalya
Ölüm tarihi ve yeri: 25 Kasım 1560, Cenova, İtalya
Savaşları/Çatışmaları: Preveze Deniz Muharebesi
Doğum: 30 Kasım 1466; Oneglia, Ligurya
Muharebeler ve savaşlar: Battle of Pianosa, Tunus'un Fethi, Preveze Deniz Muharebesi

ilyas reis

padisah
İlyas Reis Türk denizcisi. Barbaros Hayreddin Paşa ile Oruç Reis'in kardeşidir. Akdeniz, Mısır ve Kuzey Afrika kıyılarında dolaşmış, bir sefer esnasında Rodos Adası civarında çarpıştığı Rodos Şövalyeleri tarafından sopayla vurularak öldürülmüştür.
Erkek yeğen: Hasan Paşa
Kardeşleri: İshak Reis, Oruç Reis, Barbaros Hayreddin Paşa
Ebeveynler: Yakup Ağa, Katerina

ilyas bazna

padisah

kelebeksozluk.com/foto

Elyesa veya İlyas Bazna, II. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası hesabına çalışmış ve Cicero kod adıyla tanınan Arnavut asıllı Türk casustur.
Doğum tarihi: 28 Temmuz 1904, Priştine
Ölüm tarihi ve yeri: 21 Aralık 1970, Münih, Almanya
Kod ad(ları): Çiçero
Defnedildiği yer: Cemetery at Perlacher Forst, Münih, Almanya
Hizmet yılları: Ekim 1943-Şubat 1944
Kitaplar: I was Cicero: In Collaboration with Hans Nogly
0 /

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x