confessions

polyanna4

Yazar - Moderatör -

  1. toplam entry 113
  2. takipçi 0
  3. puan 2494

cevizli sucuk

polyanna4
Türkiye'de cevizli sucuk, aynı zamanda şıralı sucuk, pekmezli sucuk, şeker sucuğu, üzüm sucuğu, orcik ya da köme olarak da adlandırılır. Türkiye'de genellikle Kahramanmaraş, Gümüşhane, Elazığ, Artvin ve çevre illerinde üzüm veya dut şırasına ipe dizilen ceviz batırılarak yapılan bir tatlıdır. Şirenin ana maddesi kaynamış pekmez veya meyve (Üzüm veya dut) suyudur. Şeklinin sucuğa benzemesinden ötürü bu isimle anılır.

İpe dizilmiş cevizin bir veya daha fazla kez kaynamakta olan Şireye batırılıp çekilmesinden sonra asılıp kurutulması ile yapılır. Şireye batırma miktarına göre kalınlığı değişir. İpe ceviz yerine yeşil fıstık, badem, fındık vb. dizilerek yapılan türleri de vardır. Yeşil fıstık vb. kullanımı ise yörede o ürünün yetişmesinin sonucudur. Örneğin Kahramanmaraş'ta yeşil fıstık ile yapılanı bol miktarda bulunur. Sucuğun rengi, siyaha yakın olan pekmez kahverengisidir. Sucukların birbirine yapışmaması için dışına nişasta da sürülebilir.
kelebeksozluk.com/foto

günkurusu kayısı

polyanna4

kelebeksozluk.com/fotoGün kurusu, kimyasal işleme maruz kalmadan güneşte kurutulan kayısıdır. Kuru kayısının raf ömrünün uzatılması için kullanılan kükürtleme işlemi, özellikle astım hastaların olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple organik gün kuruları, hem doğallığı hem de yüksek besin ve lif değeriyle tercih sebebi olabilir.

İçeriğinde A, C vitamini ile demir, fosfor, potasyum, kalsiyum mineralleri barındırmaktadır. Genellikle ara öğün olarak zayıflama diyetlerinde tercih edilir. Yemekten önce tüketilen gün kurusunun, hazımsızlığın giderilmesinde etkili olabileceği belirtilmiştir. İçeriğinde bulunan selülöz ve pektik özellikle sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkili olabilir. 3-4 tanesi 1 adet meyve yerine tüketilebilir.

Gün kurusunun faydaları:
Sindirim sisteminin düzenlenmesinde,
Kabızlığın giderilmesinde,
Kalp sağlığında,
Göz sağlığında,
Tokluk hissininin sağlanmasında,
Zayıflama diyetlerinin desteklenmesinde,
Kansızlığın giderilmesinde,
Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde,
Kas gelişiminde,
Kemik sağlığında,
Kolesterolün düzenlenmesinde

frenk üzümü

polyanna4
Frenk üzümü, Taşkırangiller (Ribes) cinsine ait bir bitkinin meyvesidir. Bitki genellikle kışın yapraklarını döken, ancak bazı türleri yılın dört mevsimi yeşil kalabilen bodur çalı formundadır. Latince ismi Ribes rubrum olan bitkinin anavatanının Batı Avrupa olduğu bilinse de, dünyanın pek çok yerinde kültürü yapılarak yetiştirilebilmektedir. Küçük salkımlar halinde gelişen meyveler, yuvarlak ve parlak görünümleriyle dikkat çekerler.
kelebeksozluk.com/foto

eklem sıvısı ve frenk üzümü

polyanna4

Eklem tedavisi için frenk üzümünden eklem sıvısı ürettiler
Kütahya'da eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan "glukozamin"i frenk üzümünden üretmeyi başaran bilim insanları, Japonya'dan 50 tonluk bir glukozamin ham maddesi talebi aldı.
29 Nisan 2019 Pazartesi 13:53
Eklem tedavisi için frenk üzümünden eklem sıvısı ürettiler
Eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ve dünya genelinde sadece yengeç, karides gibi kabuklu deniz hayvanlarından elde edilen "glukozamin", Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden (DPÜ) bir grup bilim insanının 4 yıl süren çalışmaları sonucu frenk üzümünden sıvı olarak elde edildi.
DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Bülbül ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Dönmez, 4 yıl süren çalışmalar sonucunda, frenk üzümünden kimyasal içermeyen bitkisel "glukozamin" sentezledi.
Elde edilen ürünün, Türkiye'nin Çin'den yıllık yaklaşık 250 milyon dolar ödeyerek gerçekleştirdiği ithalatı bitirmesinin yanı sıra ülkeye döviz girdisi de sağlanması öngörülüyor.
Prof. Dr. Bülbül, gündelik aktivite ve yaşam standartlarını ciddi manada olumsuz etkileyen eklem rahatsızlıklarının, insanların en çok karşılaştığı sağlık sorunlarından olduğunu söyledi.

glukozamin

polyanna4
Glukozamin, birbirine bağlanmış şekerlerin ve proteinlerin zincirlerinden yapılmış eklemlerin kıkırdağında bulunan bir bileşiktir. Eklem, kemik ve kas ağrısını en aza indirirerek rahat hareket etmenizi sağlayan, vücudun doğal şok emici ve eklemler arası kayganlığı sağlayan bileşen olarak işlev görmektedir.

pasaport yenilemek için gerekli evraklar 2020

polyanna4
Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı,
Kaç yıllık pasaport almak istiyorsanız onun ödendiğine dair harç ve defter bedellerinin “tahsil edilmiştir” kaşeli dekontları (neredeyse bütün bankalardan ödeme yapabiliyorsunuz),
Biyometrik olarak çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf,
Varsa eski pasaport/larınız.
Bunlar dışında; eğer öğrenciyseniz öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için) ve ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi isteniyor.

vadeli hesap nedir

polyanna4
Vadeli mevduat hesapları, anında nakit paraya dönüştürülemeyen, bankadan çekilmesi için belirli bir zamanın dolması gerektiği, bu süre dolunca ise faiz getirisiyle birlikte çekilebilen ya da başka bir vadeye yatırılan hesap türüdür. Vade uzadıkça faiz getirisi artar.

çeyiz hesabı nedir

polyanna4
Çeyiz Hesabı; uzun vadeli birikimi amaçlayan devlet katkılı katılma hesabıdır. 24 yaşını doldurmamış ve hiç evlenmemiş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çeyiz hesabı açabilirler. Çeyiz Hesabı, 18 yaşından küçükler için veli ya da vasisi tarafından açılabilir.

çeyiz desteğini kimler alabilir

polyanna4
Bu yardımdan, anne veya babasını kaybedip, yetim aylığı alan ve evlilik yapan kadınlar bir defaya mahsus olmak üzere yararlanabiliyor. Yani her evlilik için ayrı ayrı çeyiz parası alınamıyor. Çeyiz parası için yaş sınırı da bulunmuyor. Erkekler ise böyle bir hakka sahip değil.

kızılcık ve faydaları

polyanna4

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonlarına yardımcıdır. Bunun nedeni kızılcıkların proantosiyanidinler veya kısaca PAC'ler olarak adlandırılan bir antioksidanla yüklü olmasındandır. PAC'ler, bakterilerin idrar yolu duvarına yapışma kabiliyetini azaltır ve böylece idrar yolu enfeksiyonları geliştirme şansını azaltır.
Lif genel bağırsak sağlığı için harikadır ve kızılcık da onunla doludur. Sağlıklı bir sindirim sistemi için liflere ve düzenli bağırsak hareketlerini sürdürmeye ihtiyacımız vardır. Lif sizi daha uzun süre tok tutarak sağlıklı olmayan besinleri tüketmenize engel olur.
Düşük kalorili kızılcık suyunun düzenli tüketilmesi, kolesterolün diğer bir bileşeni olan LDL veya“ kötü ”kolesterol ve trigliseritleri azaltabilir. Ancak kızılcık suyu tüketiyorsanız şekersiz ve doğal olduğundan emin olun: Yapılan çalışmalar şekerin kolesterol düzeyleri üzerinde ters bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Enflamasyon, kalp hastalığı, otoimmün hastalık, kanser, diyabet ve daha fazlası dahil olmak üzere pek çok kronik durumun kökenindeki sebeptir. Neyse ki, kızılcık gibi antienflamatuvar yiyecekler, zengin antioksidan içeriği sayesinde doğal olarak enflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir. Kızılcık gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekleri tüketmek, serbest radikallerin etkisiyle savaşmak ve iltihabı hafifletmek için kolay bir yoldur.
Araştırmalar kızılcıkların göğüs, kolon, akciğer ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede yardımcı olabilecek kanserle mücadele eden maddeler içerdiğini göstermektedir. Aslında, hem insan hem de hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar; kızılcıkların tümörün ilerlemesini yavaşlatmasına ve kanser hücrelerinin büyümesini engellemesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile birlikte, kızılcık, en yaygın kanser türlerinden bazılarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yüzden kanserle mücadele eden yiyecekler olarak kabul edilirler.
Araştırmalar, diyetinize kızılcık eklemenin, kanın pıhtılaşmasını engelleme, kan basıncını düşürme ve iltihaplanmayı azaltma yeteneklerinden dolayı kalp sağlığına bir dizi yarar sağlayabileceğini göstermektedir.
kelebeksozluk.com/foto

balkabağının faydaları

polyanna4
Yüksek oranda alfa ve beta karoten içerir. Bu karatenodiler antioksidan özellikleri nedeniyle savunma sisteminin en büyük yardımcılarındandır.

Güçlü bir A vitamini kaynağıdır ve içeriğindeki zeaksantin isimli karotenoid ile göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

C vitamini bakımından zengindir. C vitamini vücudu mikroplara, patojenlere karşı savunan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak vücut savunmasına destek olur. 1 porsiyon Balkabağı (100 gr) yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 35'ini karşılar.

İyi bir lif kaynağı olan bal kabağı, hem kalp hem de bağırsak sağlığı açısından büyük önem taşır. Yarım fincan bal kabağı 3 gramın üzerinde lif içerir. Yüksek oranda lif tüketimi kolesterol seviyesinin düşmesine dolayısıyla kalp sağlığının korunmasında; bağırsak hareketliliğinin düzenlenmesi ile de kolon kanseri riskinde azalmada büyük bir role sahiptir. Lif tüketiminin artması ile tokluk süresi uzar.

eklem sıvısında azalma

polyanna4
Eklem kireçlenmesi (osteoartrit) eklem kıkırdağının incelmesi veya kaybolması, kıkırdak altındaki kemiğin sertleşmesi, kemik köşelerinde dikensi çıkıntılar oluşması şeklinde bulgulara yol açan bir hastalıktır.

iltihaplı romatizma belirtileri

polyanna4

Uzun süren eklem ağrıları,
Eklemlerde şişlik,
Hareket etmekte zorlanma ve bu nedenle günlük aktivitelerin azalması en sık bulgulardır.
Vücuttaki iltihaba bağlı olarak;
Ateş,
Halsizlik,
İştahsızlık,
Yorgunluk,
Deri döküntüleri,
Göz kuruluğu,
Ağız kuruluğu,
Ellerde morarmalar,
Gözde kızarıklık ağrı,
İdrarda renk değişikliği,
Öksürük,
Balgam,
Nefes darlığı ve hatta bazen damar tıkanıklıkları iltihaplı romatizmanın belirtileri olabilir.

gensoru nedir

polyanna4
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, milletvekillerince başbakana ya da bakanlardan birine bir sorunla ilgili olarak sorulan ve görüşmeler sonunda o konuda soruşturma açılması istenebilen soru.2017 değişikliğiyle kaldırılmıştır

şehir plakaları

polyanna4
Adana:01
Adıyaman:02
Afyon:03
Ağrı:04
Amasya:05
Ankara:06
Antalya:07
Artvin:08
Aydın:09
Balıkesir:10
Bilecik:11
Bingöl:12
Bitlis:13
Bolu:14
Burdur:15
Bursa:16
Çanakkale:17
Çankırı:18
Çorum:19
Denizli:20
Diyarbakır:21
Edirne:22
Elazığ:23
Erzincan:24
Erzurum:25
Eskişehir:26
Gaziantep:27
Giresun:28
Gümüşhane:29
Hakkari:30
Hatay:31
Isparta:32
İçel:33
İstanbul:34
İzmir:35
Kars:36
Kastamonu:37
Kayseri:38
Kırklareli:39
Kırşehir:40
Kocaeli:41
Konya:42
Kütahya:43
Malatya:44
Manisa:45
Kahramanmaraş:46
Mardin:47
Muğla:48
Muş:49
Nevşehir:50
Niğde:51
Ordu:52
Rize:53
Sakarya:54
Samsun:55
Siirt:56
Sinop:57
Sivas:58
Tekirdağ:59
Tokat:60
Trabzon:61
Tunceli:62
Şanlıurfa:63
Uşak:64
Van:65
Yozgat:66
Zonguldak:67
Aksaray:68
Bayburt:69
Karaman:70
Kırıkkale:71
Batman:72
Şırnak:73
Bartın:74
Ardahan:75
Iğdır:76
Yalova:77
Karabük:78
Kilis:79
Osmaniye:80
Düzce:81

çimpe kalesi

polyanna4
Çimpe Kalesi, 14. yüzyılın ortalarında Osmanlı Ordusu tarafından fethedilen, Balkan topraklarının güneydoğu kesiminde Gelibolu Yarımadası'nda yer alan bir kaledir. 1352 yılında Osmanlı tarafından fethedilmiştir.

bitter çikolata

polyanna4
Bitter çikolata bir çikolata türevidir. Daha yüksek oranda kakao katıları vardır. Kakao yağı ise sütlü çikolata ve beyaz çikolatadan daha azdır ve hiç şeker içermez. Fırın çikolata türü de vardır. Koyu çikolata% 70-85 kakao tozu içerir.

bitter nedir

polyanna4
1.
sarısabır, kakule, cantiyane, kınakına kabuğu gibi değişik bitkilerin alkolde haşlanmasıyla elde edilen bir tür acı likör.
2.
bir tür ardıç rakısı.
0 /

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x